Producent remdesiwiru, koncern Gilead podał cenę terapii

01 Lipca 2020, 15:06 leki

Producent leków Gilead wycenił cenę leku na COVID-19, remdesiwiru. Cena za fiolkę - dla krajów rozwiniętych - wyniesie 390 USD. Z kolei prywatni ubezpieczyciele w stanach Zjednoczonych za fiolkę będą musieli zapłacić 520 USD.

Kuracja remdesiwirem trwa około sześć dni, a terapia skraca czas hospitalizacji pacjentów średnio o 4 dni. Tym samym cena takiej kuracji dla jednego pacjenta w państwowej służbie zdrowia wyniesie 2340 USD, prywatni ubezpieczyciele za kurację zapłacą 3120 USD. 

Koncern podniósł swoją wycenę, względem wcześniejszych zapowiedzi o ok. 30 proc. Jak podaje Gilead, spółka chce obciążyć kraje rozwinięte częścią kosztów równego dostępu do leków dla krajów rozwijających się. Jak podkreśla w liście otwartym dyrektor naczelny Gilead, Daniel O'Day, "cena jest znacznie niższa niż jego wartość biorąc pod uwagę, że wcześniejsze wypisanie pacjenta ze szpitala w Stanach Zjednoczonych to oszczędność nawet 12 tys. USD.

Można taniej 

Jak już informowaliśmy, po uzyskaniu przez światowe agencje ds. leków wczesnej autoryzacji remdesiwiru w leczeniu COVID-19, Gilead Sciences zrobił krok w zwiększeniu światowych możliwości produkcyjnych dla leku na koronawirusa. Koncern na czas pandemii zrezygnował z opłat licencyjnych, dla pięciu licencjonowanych producentów leków generycznych. (Gilead: umowa z 5 producentami leków na produkcję remdesiwiru)

Producent nawiązał współpracę z Cipla, Mylan, Ferozsons Laboratories, Hetero Labs i Jubilant Lifesciences. W wytwórniach tych producentów, produkcja i dystrybucja leku dedykowana jest przede wszystkim dla 127 krajów rozwijających się. Wersja Cipli kosztuje mniej niż 5000 rupii indyjskich (66,24 USD), a wersja Hetero Lab kosztuje 5400 rupii (71,54 USD).

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz