Szpital w Bytomiu: pierwszy pacjent z COVID-19 wyleczony osoczem

01 Lipca 2020, 15:39 krew krwiodawstwo badania hemofilia

Wyleczono pierwszego pacjenta zarażonego wirusem COVID-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca. Wyleczony pacjent opuścił już szpital - informuje Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu.

Pacjent to 59-letni mężczyzna, który wraz żoną trafili do bytomskiego szpitala na początku czerwca. U obojga potwierdzono laboratoryjnie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Ze względu na wysoką gorączkę, lekarze drugiego dnia hospitalizacji zadecydowali o podaniu mężczyźnie osocza innego ozdrowieńca.
 
-W światowych statystykach już widać efekty tego leczenia. Tutaj jednak kluczem jest nie to, czy ta metoda działa, czy nie, tylko jak ją skutecznie zastosować. Jeżeli terapię włączymy we wczesnych etapach choroby, kiedy dopiero objawy się rozwijają, to wydaje się być dużo skuteczniejsza - mówi Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
 
 – Osoczem leczyliśmy cztery osoby, kolejne trzy leczymy nowym lekiem – Remdesivirem – informuje Jerzy Jaroszewicz dodając, że "stosowane są również inne leki dobierane optymalnie pod stan zdrowia pacjenta".
 
Jak informuje szpital, zarówno pacjent leczony osoczem jak i jego żona zostali opuścili już szpital i czują się dobrze.
 
Szpital zachęca wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-cov-2 i miały dwa ujemne wyniki PCR do kontaktowania się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach w celu oddania osocza i pomocy innym zakażonym.
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz