Karmienie piersią dobre nie tylko dla zdrowia, ale też dla gospodarki

03 Lutego 2016, 13:58

Najnowsze badania opublikowane w renomowanym magazynie The Lancet dowodzą, że karmienie piersią jest nie tylko niezwykle ważne dla zdrowia dzieci, jak i matek, ale ma też wyraźny wpływ na światową gospodarkę.

Dwuczęściowy raport zamieszczony w medycznym magazynie stanowi jedną z najbardziej szczegółowych analiz dotyczących trendów i korzyści płynących z karmienia piersią przez kobiety na całym świecie. Miliony dzieci, które nie otrzymywały w ten sposób pokarmu przez pierwsze pół roku swojego życia, a następnie także przez kolejne sześć miesięcy, są pozbawione ważnych korzyści zdrowotnych. Eksperci szacują, że gdyby we wszystkich krajach kobiety częściej karmiły piersią, można byłoby każdego roku zapobiec nawet 800 tys. zgonów wśród dzieci, ok. 20 tys. zgonów spowodowanych rakiem piersi, a na dodatek zaoszczędzić 302 miliardy dolarów w kosztach globalnej gospodarki.

Autorzy raportu twierdzą, że brak odpowiedniej polityki promującej naturalne karmienie, prowadzi do powszechnego lekceważenia jednego z najbardziej skutecznych sposobów na poprawę zdrowia dzieci i matek - zarówno w biednych, jak i bogatych krajach. Jak podkreśla Cesar Victora, profesor z Federal University of Pelotas w Brazylii i główny autor publikacji, powszechnie panuje błędne przekonanie, że korzyści z karmienia piersią odnoszą się wyłącznie do biedniejszych krajów. – Nic bardziej mylnego. Nasze badania wyraźnie pokazują, że karmienie piersią ratuje życie i pieniądze w krajach na całym świecie.

Raport wskazuje także, że karmienie piersią ma istotne przełożenie na długość życia. W krajach zamożnych, zmniejsza o ponad jedną trzecią liczbę nagłych zgonów wśród niemowląt. W państwach z niskimi i średnimi dochodami, redukuje o połowę przypadki biegunki, a o jedną trzecią zmniejsza liczbę infekcji dróg oddechowych.

Promowanie i wspieranie karmienia piersią to, zgodnie ze stanowiskiem badaczy, kluczowa sprawa i dla zdrowia publicznego i dla gospodarki danego kraju. Obliczono, że gdyby zwiększyć wskaźniki naturalnego karmienia niemowląt do 90% w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Brazylii, doprowadziłoby to do zaoszczędzenia przez te kraje odpowiednio 2,45 miliarda dolarów w USA, 223,8 mln dolarów w Chinach oraz 6 mln dolarów w Brazylii. Wszystko z powodu zmniejszenia zachorowalności na takie choroby, jak zapalenie płuc, biegunka i astma.

AP

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz