Otyłość zwiększa ryzyko demencji o 31%

09 Lipca 2020, 10:53 waga dieta

Osoby otyłe są o 31% bardziej narażone na rozwój demencji w wieku starczym niż osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) mieścił się w „normie” - donosza naukowcy z University College London

Autorzy badania doszli do wniosku, że osoby otyłe są w późnej dorosłości o 31% bardziej narażone na wystąpienie demencji niż te, których wskaźnik masy ciała (BMI) mieścił się normie. Ryzyko jest szczególnie wysokie u kobiet.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Epidemiology. W badaniu udział wzięło 6582 Brytyjczyków powyżej 50 r. ż. Jak donoszą badacze, wśród osób u których wskaźnik BMI na początku okresu badania wynosił 30 lub więcej, po średnio 11 latach obserwacji, o 31% częściej stwierdzono oznaki otępienia względem osób z BMI w mieszącym się w zakresie 18,5–24,9.

Otyłość okazuje się być szczególnie szkodliwa dla kobiet. Wśród płci pięknej, otyłość brzuszna wiązała się z 39% wzrostem ryzyka otępienia w porównaniu z kobietami o regularnej budowie ciała.

Naukowcy zauważyli, że było to niezależne od wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, zachowań związanych z paleniem tytoniu, genetyki (gen APOE ε4), cukrzycy i nadciśnienia tętniczego wśród badanych.

— Należy monitorować zarówno BMI, jak i obwód brzucha. Dlatego zaleca się zmniejszenie masy ciała do optymalnego poziomu poprzez przyjęcie zdrowych i zrównoważonych wzorców odżywiania, takich jak dieta śródziemnomorska, odpowiednie ćwiczenia fizyczne i zmniejszone spożycie alkoholu przez całe dorosłe życie— stwierdza dr Doriny Cadar z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL . 

Wagę badania podkreśla też profesor Andrew Steptoe z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL i główny badacz z English Longitudinal Study of Aging. —Identyfikując czynniki, które mogą zwiększać ryzyko demencji, w tym te związane ze stylem życia, mamy nadzieję, że znacznej części przypadkom demencji można zapobiec poprzez interwencje w zakresie profilaktyki zdrowia—komentuje.

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz