Rosja prowadzi badania nad własną szczepionką - donosi rządowa gazeta

02 Lipca 2020, 12:43 kwarantanna epidemia covid pandemia koronawirus

Oficjalna gazeta rosyjskiego Ministerstwa Obrony donosi, że Rosjanie pracują nad własną szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, a następnie chcą ją udostępnić całemu światu. 

Szczepionka czy polityka informacyjna?

Według gazety Rosja robi postępy w opracowywaniu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Według dziennika wojskowego Krasnaya Zvezda druga grupa żołnierzy została już poddana badaniom.

Zarówno personel wojskowy, jak i cywilny ma docelowo wziąć udział w próbach klinicznych. Przed badaniami na ludziach szczepionkę przetestowano pod kątem jej toksyczności, bezpieczeństwa, immunogenności i skuteczności na dużych i małych zwierzętach w 48. Centralnym Instytucie Badawczo-Naukowym, podległym ministerstwu obrony. Osobom biorącym udział w badaniu szczepionki wykonano badania krwi na obecność przeciwciał IgG i IgM  i wymaz z jamy ustnej i gardła do diagnostyki molekularnej. Wszyscy wolontariusze dobrze zanoszą kwarantannę i trwa przygotowanie do głównej fazy testów. Nie podano danych dotyczących reakcji immunologicznych wywoływanych przez szczepionkę. 

Rosja chce udostępnić szczepionkę

Pierwsza grupa żołnierzy została zaszczepiona w połowie czerwca. Druga grupa otrzymała szczepionkę wraz z dodatkowym składnikiem niedługo potem. Wojskowi poddawani testom zgłosili się jako ochotnicy. Do tej pory naukowcy nie upublicznili badań nad szczepionką, która najwyraźniej rozwinęła się w rekordowym czasie. Testy kliniczne powinny zostać zakończone do końca lipca. Rosja twierdzi, że istnieje możliwość rozpoczęcia masowej produkcji szczepionki już w drugiej połowie lata, mimo że na Zachodzie naukowcy wielokrotnie tłumili nadzieje na szybką produkcję szczepionki. Rosyjski minister zdrowia Michaił Murashko podkreślił, że Rosja chce udostępnić szczepionkę krajom na całym świecie.

Źródło: aerzteblatt.de

Magda Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz