Ł. Szumowski o zmianach w głosowaniu w II turze wyborów

02 Lipca 2020, 12:35 wybory komisja wyborcza urna

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca. Tym razem, do głosowania, poza kolejnością (bez konieczności stania w kolejce) zagłosują osoby po 60 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dziećmi do lat 3 oraz osoby z niepełnosprawnością - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Łukasz Szumowski pytany na antenie TVP Info, czy 12 lipca głosowanie w wyborach prezydenckich tradycyjne, przy urnach, będzie bezpieczne, odpowiedział: "patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu". 

Minister zapowiedział wprowadzenie w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych ułatwień dla wybranych grup głosujących.

- Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne - mówił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zapewnił również, że pozostałe warunki reżimu sanitarnego pozostaną bez zmian, gdyż te "się sprawdzają".

Kto będzie odpowiedzialny za realizację nowych zaleceń?

Za spełnienie wytycznych ma odpowiadać przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej. Zapytany o nowe zasady w lokalach wyborczych przez dziennikarzy w czwartek, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński stwierdził, że "nikt nie będzie nakładał kar" na osoby nieprzestrzegających nowych zaleceń. Dodał, że przepuszczenie osób uprzywilejowanych leży w gestii dobrego wychowania i kultury osobistej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz