16 mln zł na opracowanie algorytmu skutecznego leczenia nowotworów NEN

02 Lipca 2020, 14:43 badanie jadrowa medycyna atom

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) opracowują algorytm służący do wskazania optymalnego leczenia chorych na nowotwory neuroendokrynne (NEN). Projekt otrzymał 16 mln zł dofinansowania z budżetu Agencji Badań Medycznych.

Ponad 16 mln zł ze środków Agencji Badań Medycznych (ABM) zostanie przeznaczonych na realizację projektu DuoNen pn. „Zastosowanie terapii tandemowej LutaPol/ItraPol (177Lu/90Y-DOTATATE) jako skutecznego narzędzia w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych”.

Naukowcy liczą, że uda im się opracować zindywidualizowane algorytmy leczenia chorych na NEN z zastosowaniem peptydowej radioterapii wewnętrznej (PRRT) lub tandem-PRRT, pozwalających uzyskać zwiększoną skuteczność leczenia w porównaniu do terapii standardowej. 

Wprowadzenie możliwości spersonalizowania terapii nowotworów neuroendokrynnych posłuży poprawie nie tylko przeżywalność pacjentów, ale też zredukuje częstość występowania działań niepożądanych prowadzonej terapii, wpływając na poprawę jakości życia chorych. 

- Wprowadzenie po raz pierwszy na tak szeroką skalę dozymetrii w radioterapii izotopowej pozwoli na dokładne określenie dawki promieniowania docierającego do komórek nowotworu, co jest istotne nie tylko z klinicznego, ale przede wszystkich z poznawczego punktu widzenia. Kluczową informacją będzie również poznanie najbardziej skutecznej proporcji mieszaniny dwóch izotopów stosowanych w radioterapii, co da impuls do dalszych poszukiwań najbardziej skutecznego schematu leczenia pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi - podkreśla w komunikacie NCBJ

Projekt będzie realizowany przez okres 5 lat. Kwota, którą przeznaczono na jego realizację wynosi 16 225 166,35 zł.

Liderem w projekcie jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Partnerami projektu są wiodące w Polsce ośrodki kliniczne: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz