Pfizer i BioNTech o skuteczności swojej szczepionki

03 Lipca 2020, 10:46 Szczepienia

BioNTech i Pfizer ogłosiły w środę wstępne wyniki badań na ludziach, które dowodzą o skuteczności potencjalnej szczepionki na COVID-19.

- Wstępne wyniki badań pokazują, że szczepionka wywołuje aktywność immunologiczną i powoduje silną odpowiedź immunologiczną - informuje dyrektor generalny BioNTech, Ugur Sahin.

W dwóch pierwszych fazach badań klinicznych, wszyscy uczestnicy, którzy otrzymali dawkę 10 mikrogramów (µg) lub 30 µg kandydata na szczepionkę BNT162 mRNA, wytworzyli przeciwciała, które były odpowiednio 1,8 razy i 2,8 razy wyższe niż średnia w grupie pacjentów, którzy przeszli wcześniej infekcje.

Działania niepożądane

Szczepionka nie jest jednak pozbawiona efektów ubocznych. Producent informuje o gorączce co najmniej 37,7 stopni Celsjusza, którą stwierdzono u 8 z 12 osób z grupy kontrolnej, której podano średnią dawkę szczepionki.

Te same objawy pojawiły się u zaledwie 8 proc. z grupy, która otrzymała najniższą dawkę szczepienia.

Badacze zapewniają jednak, że "działania niepożądane były ogólnie krótkotrwałe i niezbyt poważne".

Uczestnicy w grupie dawek 100 mcg zgłosili więcej działań niepożądanych bez znaczącego wzrostu immunogenności, więc badacze nie zdecydowali się na drugą iniekcję w tej grupie.

 

Teraz BioNTech i Pfizer wybiorą najbardziej obiecującą, spośród czterech autorskich, eksperymentalnych szczepionek, do próby z udziałem do 30 000 zdrowych uczestników. Badanie planowo ma rozpocząć się pod koniec lipca w Stanach Zjednoczonych i Europie. Producenci nie poinformowali, która dawka lub dawki przejdą do 3 etapu badań

Firmy deklarują zdolność produkcyjną potencjalnej szczepionki do 100 milionów dawek do końca 2020 r. i kolejnych 1,2 mld dawek do końca 2021 r. Produkcja będzie odbywać się w zakładach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz