EKUZ. Od 6 lipca ponownie do wyrobienia w oddziałach NFZ

06 Lipca 2020, 10:41 ekuz

Wyjeżdżasz za granicę? Szczególnie w dobie epidemii koronawirusa, zadbaj, by mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Od dziś wraca możliwość wyrobienia karty osobiście w salach obsługi oddziałów NFZ.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Otrzymasz ją, jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. 

Karta EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych do większości krajów europejskich:

  • krajów Unii Europejskiej 
  • Norwegii 
  • Szwajcarii 
  • Liechtensteinu 
  • Islandii.
  • Wielkiej Brytanii (do 31 grudnia 2020 r.)

EKUZ jest ważna tylko i wyłącznie z ważnym dowodem tożsamości.

Czy EKUZ gwarantuje leczenie za granicą w przypadku zakażenia koronawirusem?

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju - w tym także leczenie COVID-19.

Prawo do leczenia z kartą EKUZ przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udamy. "Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu " - informuje Fundusz. Ponadto "w wielu krajach, np. w Austrii EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne. Musisz wtedy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą cię ze stoku i opatrzą."

Jak długo karta EKUZ jest ważna?

  • 3 lata  jeśli pracujesz na umowę o pracę, prowadzisz pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierasz zasiłek czy świadczenie przedemerytalne

  • 5 lat — jeśli jesteś emerytem lub dzieckiem do 18 roku życia. 

Jak wyrobić EKUZ?

Od 6 lipca 2020 r. w salach obsługi klientów będzie można znów załatwić sprawy związane z formularzami unijnymi, w tym również uzyskać na miejscu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.  

Wciąż można wyrobić kartę EKUZ drogą elektroniczną.

ZOBACZ JAK WYROBIĆ KARTĘ EKUZ TUTAJ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz