Współczynnik reprodukcji wirusa w Polsce poniżej "1"

06 Lipca 2020, 11:25 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

"W Polsce spadł współczynnik reprodukcji wirusa. Oznacza to, że epidemia w tym momencie nam się ogranicza" - informował w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, "mówimy o schodzeniu z krzywej epidemicznej, gdy współczynnik reprodukcji jest poniżej jednego."

Jak informował, obecnie współczynnik reprodukcji wirusa, wskaźnik "R" w Polsce wynosi "0,98". – Oznacza to, że epidemia w tym momencie nam się ogranicza - stwierdził.

Podkreślił, że obecnie w województwie śląskim dochodzi do stabilizacji sytuacji epidemicznej. Dodał, że wskaźnik reprodukcji wirusa dla tego województwa wynosi obecnie "0,97".

 

Więcej wyleczonych niż zakażonych

Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie "70 proc. osób, które zachorowały, to osoby zdrowe". Liczba aktywnych przypadków wynosi ok. 11 tys. pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.

Jak dodał, w ten weekend odnotowano pierwszą taką sytuację, kiedy "więcej osób wyzdrowiało, niż zachorowało".

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że w sobotę i niedzielę wyleczono z COVID-19, 839 osób. W tym samym czasie, potwierdzono 545 nowych zakażeń koronawirusem SAR-CoV-2.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz