Izba lekarska interweniuje ws. wypowiedzi Andrzeja Dudy o obowiązkowych szczepieniach ochronnych

07 Lipca 2020, 9:34 szumowski duda

Andrzej Duda podczas "debaty" TVP zorganizowanej w Końskich, zapytany o szczepionkę na COVID-19 stwierdził, że:  "absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". Zaraz po tym prostował swoją wypowiedź na swoim koncie twitterowym. Lekarze domagają się interwencji ministra zdrowia.

Zapytany o potencjalną szczepionkę na COVID-19, Andrzej Duda stwierdził, że był to jeden z tematów poruszonych podczas spotkania z Donaldem Trumpem.

- Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie, w Stanach Zjednoczonych, opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać - mówił Andrzej Duda.

- Jeżeli chodzi o szczepionkę. Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - dodał.  - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - zaznaczył.

- Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe" - oświadczył również prezydent. Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce , to jest jego osobista decyzja - dodał.

Krótko po północy Andrzej Duda wrócił do sprawy szczepień we wpisie na Twitterze.

STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa

Sprawna reakcja lekarzy

Wypowiedź prezydenta doczekała się szybkiej reakcji samorządu lekarskiego. "Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków" - czytamy w piśmie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Lekarze "za absolutnie nie do przyjęcia" uznają słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Jak stwierdzają "Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę".

W oficjalnym stanowisku Izba zwróciła się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta "o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz