Resort zdrowia o sytuacji finansowej szpitali jednoimiennych

07 Lipca 2020, 11:16 covid koronawirus epidemia

Szpitale jednoimienne podnoszą kwestie "skrajnie trudnej sytuacji finansowej". Domagają się zmiany sposobu ich finansowania. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się we wtorek, do sytuacji przekształconych w dobie epidemii szpitali.

 

W ostatnim tygodniu czerwca, w Łodzi odbyło się spotkanie dyrekcji 11 szpitali zakaźnych z całej Polski. Szpitale szczególnie wskazywali po spotkaniu na trudną sytuację finansową placówek.

Dyrektorzy szpitali sformułowali postulaty, w których domagają się m.in. zmiany sposobu ich finansowania. Żądają zmiany  decyzji NFZ zawartej w oświadczeniach o wysokości ryczałtu, prowadzącej do obniżenia wypłaty ryczałtu Szpitalom Jednoimiennym począwszy od maja 2020 r. i dokonania wypłaty ryczałtu PSZ Szpitalom Jednoimiennym w pełnej wysokości. Ponadto szpitale chcą finansowania ryczałtu "niezależnie od ilości wykonanych świadczeń liczone do 30 czerwca 2021 r. oraz naliczenia ryczałtu w następnym okresie rozliczeniowym "na poziomie nie niższym niż ryczałt przed przekształceniem w Szpital Jednoimienny".

Dyrektorzy domagają się również zapewnienia rekompensaty utraconego finansowania NFZ w przypadku utraty możliwości wykonywania części procedur medycznych i zwrotu wszelkich kosztów związanych z przystosowaniem Szpitala do wykonywania zadań jako Szpital Jednoimienny oraz zwrot wszelkich kosztów związanych z przystosowaniem Szpitala do normalnego funkcjonowania w ramach działalności statutowej po zakończeniu wykonywania zadań jako Szpital Jednoimienny.

Szpitale zarobiły na COVID-19?

Choć nie znamy jeszcze pełnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia wobec wszystkich postulatów dyrektorów szpitali jednoimiennych zakaźnych, we wtorek rzecznik prasowy resortu stwierdził, że "uczciwym jest podkreślić jak ta sytuacja wygląda w dobie COVID-19."

Jak informował rzecznik, w okresie styczeń-luty, 22 szpitale, przed przekształceniem w szpitale jednoimienne zakaźne odnotowały stratę w wysokości 135 mln zł. Z kolei po 3 miesiącach epidemii i przekształceniu profilowym, "przychody tych szpitali wzrosły do 404 mln zł" a ich łączny odnotowany zysk wyniósł "ponad 200 mln zł". Średnio na szpital daje to zysk w wysokości 9 mln zł - podkreślał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz