M. Miłkowski do krajowych producentów leków: nie takie są nasze intencje

07 Lipca 2020, 17:28 maciej milkowski miłkowski

Wiceminister zdrowia odpowiada na obawy krajowych producentów leków. Ci twierdzą, że w nowelizacji ustawy refundacyjnej, nad której projektem pracuje MZ, znajdą się zapisy preferujące azjatyckich wytwórców leków. 

- Z doniesień medialnych wynika, że ma się tam (w nowelizacji ustawy refundacyjnej) znaleźć zapis, który będzie zmuszał krajowych producentów do dostosowania cen swoich leków do cen produktów azjatyckich. Jeśli tego nie zrobią, leki  zostaną usunięte z listy refundacyjnej. W praktyce oznacza to, że azjatycki wytwórca może zaproponować bardzo niską cenę leku, który dostarczy na rynek w niewielkiej ilości pokrywającej zaledwie 15 proc. rynku. Do ceny tej mają referować wszyscy inni wytwórcy. Jeśli nie będą w stanie produkować tak tanio, wypadną z refundacji. W efekcie azjatycki producent stanie się monopolistą, który w przyszłości zacznie dyktować warunki. Uzależni to całkowicie Polskę od dostaw zagranicznych leków - informował Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w rozmowie z Polityką Zdrowotną odniósł się do obaw krajowych producentów i zapewnił, że "w żadnym wypadku czegoś takiego nie można zrobić" a takie rozwiązanie "nie jest i nie było planowane" .

- Nikomu nie przyszłoby do głowy żeby promować rynek azjatycki, w szczególności teraz. Europa od tego odchodzi. (...)  Naszą intencją jest zupełnie co innego. Intencją Unii Europejskiej jest to, by maksymalizować produkcję w Europie - zarówno leków jak i substancji czynnych oraz pomocniczych. W tym kierunku Polska również się skłania, by ten przemysł wzmacniać - zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz