USA oficjalnie opuszczają WHO

08 Lipca 2020, 9:38 Donald Trump

W jednym z najtrudniejszych momentów dla amerykańskiego systemu ochrony zdrowia, Prezydent Donald Trump rozpoczął oficjalną procedurę wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia. Stany Zjednoczone mają tragiczne statystyki jeśli chodzi o pandemię koronawirusa  – ponad 3 mln zakażonych - to prawie 1/4 wszystkich przypadków na świecie i ponad 130 tys. osób zmarłych. 

Trump kontra WHO

Administracja Donalda Trumpa poinformowała Kongres Stanów Zjednoczonych oraz ONZ w sprawie oficjalnego wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia. Decyzja spotkała się z ponadpartyjną krytyką oficjeli, ale także organizacji medycznych. Kandydat na Prezydenta Partii Demokratycznej Joe Biden zadeklarował, że zmieni decyzję "pierwszego dnia" swojego urzędowania, jeśli zostanie wybrany na Prezydenta USA. 

Rozpoczęcie oficjalnego wystąpienia Stanów Zjednoczonych z WHO skomentował także wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

- To decyzja, która nie ochroni ani życia Amerykanów, ani ich interesów - pozostawia Amerykanów chorych, a Amerykę osamotnioną - napisał senator na Twitterze.

Prezydent Donald Trump od kilku tygodni obwiniał WHO za niewłaściwą reakcję na wybuch epidemii koronawirusa. Jego zdaniem rozprzestrzenianie się choroby można by było opanować na wczesnym etapie, gdyby w porę podjęte zostały właściwe i skoordynowane działania. 29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO. 

Ile wynosi składka USA do WHO?
 
Środki budżetowe, które miały być skierowane na składkę WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział ponad miesiąc temu przywódca USA. Podczas obecnego, dwuletniego cyklu finansowania Stany Zjednoczone wpłaciły na konto WHO 893 milionów dolarów, a wkład USA wnosi prawie jedną czwartą wszystkich opłat państw członkowskich na rzecz WHO. Ta pula środków jest wykorzystywana jako budżet operacyjny na codzienne działania organizacji. 
 
Polecamy także:

10 statystyk COVID-19, które powinieneś znać

A. Duda "podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych"

Donald Trump kontra WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz