M. Miłkowski: przełomowe leki w refundacji nawet rok od rejestracji w EMA

09 Lipca 2020, 11:27 Maciej Miłkowski

Resort zdrowia będzie mógł zgłosić się do producentów przełomowych leków, w celu włączenia ich do szybkiej ścieżki procedury refundacyjnej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o Funduszu Medycznym. Do tej pory, rozmowy o refundacji innowacyjnych technologii w Polsce, nie mogły się rozpocząć, dopóki producent sam nie wykazał się taką inicjatywą.

Jak już informowaliśmy, projekt ustawy o Funduszu Medycznym, który obecnie oczekuje na procedowanie w Sejmie,  zawiera m.in. istotne zmiany w przepisach ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych.

Projekt wprowadza m.in. dwie nowe definicje: technologii lekowej o wysokiej wartości klinicznej oraz technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności, które definiować ma Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

W praktyce, na AOTMiT nałożone zostaną dodatkowe kompetencje, dotyczące m.in. analiz najnowszych decyzji rejestracyjnych Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Na podstawie zebranych danych, Agencja będzie wskazywać Ministerstwu Zdrowia warte uwagi, przełomowe technologie lekowe.

Dzięki nowej ścieżce refundacyjnej, na podstawie listy technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności, resort będzie mógł zwrócić się do producentów przełomowych terapii o przystąpienie do szybkiej ścieżki refundacji w Polsce. Wcześniej ministerstwo nie mogło wyjść z taką inicjatywą do przemysłu. 

Jak ocenia wiceminister Maciej Miłkowski, nowe przepisy umożliwią refundację najbardziej innowacyjnych terapii już w rok po rejestracji w EMA, co "do tej pory zdarzało się bardzo rzadko" ponieważ producenci "nie zgłaszali się (do Ministerstwa) bezpośrednio po rejestracji w Europie". Jak podkreśla wiceminister, może chodzić o decyzje w sprawie nawet 4-5 leków rocznie, na które Ministerstwo Zdrowia będzie miało w dyspozycji środki celowe.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz