Ł. Szumowski: to my decydujemy jakiego będziemy mieli prezydenta

10 Lipca 2020, 11:03 Łukasz Szumowski (MZ)

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, w piątek na antenie TVP.

Nie mamy sygnałów o nowych zachorowaniach po I turze wyborów - informował minister zdrowia podkreślając, że resort odnotowuje wręcz odwrotny trend. - Epidemia w wielu województwach jest w całkowitym odwrocie - mówił.

- Nie mamy żadnych sygnałów abyśmy mieli zwiększać obostrzenia. Sytuacja z tygodnia na tydzień się poprawia. Na Śląsku mamy kilkadziesiąt zachorowań, a są województwa gdzie zakażeń jest kilka - zaznaczał minister określając sytuację epidemiczną w kraju jako "dobrą".

Minister zachęcał do udziału w wyborach. - Można bezpieczne pójść do wyborów. Mam świadomość, że dwa miesiące temu mówiłem co innego, ale sytuacja była zupełnie inna - mówił Łukasz Szumowski. - W lokalach wyborczych są wyśrubowane standardy bezpieczeństwa, obecnie jest to bezpieczniejsze niż pójście do sklepu - ocenił.

Minister nawiązał też do udogodnień, które wprowadził przed II turą wyborów rozporządzeniem, przewidujących pierwszeństwo dla pewnych grup osób.Nowe zasady w II turze wyborów. Rozporządzenie z podpisem MZ - Wprowadziliśmy te ułatwienia, żeby m.in. osoby starsze nie stały na słońcu, w upale, na deszczu, w kolejce do lokalu wyborczego, tylko zagłosowały i wróciły spokojnie do domu, nie podejmując większego ryzyka - zaznaczył.

- Udział w wyborach to nasz, swego rodzaju, obowiązek. To my decydujemy jaką będziemy mieli Polskę i jakiego będziemy mieli prezydenta - zaznaczył minister zdrowia. 

Podkreślił przy tym, że to "dzięki inicjatywie Andrzeja Dudy mamy cancer plan, wzrost nakładów na onkologię, Fundusz Medyczny czy ustawę solaryjną. Rafał Trzaskowski kiedy był ministrem nie zinformatyzował ochrony zdrowia (choć był ministrem ds. informatyzacji), nie zwiększono znacząco w tym czasie nakładów na zdrowie i nie powstała wówczas ustawa 6 proc". 

Zdradził też, że w Kancelarii Prezydenta jest przygotowana wspólnie z resortem zdrowia, kolejna inicjatywa ustawodawcza prezydenta.

- Kolejną inicjatywą jest opieka senioralna nad osobami starszymi. Obecnie inicjatywa Prezydenta czeka w kolejce na wyjście. Myślę, że Prezydent będzie mógł kolejne inicjatywy wdrażać, a ja mu pomogę w tym oburącz - mówił Łukasz Szumowski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz