WHO wysyła ekspertów do Chin. Sprawdzą źródło pochodzenia wirusa

10 Lipca 2020, 13:22 covid koronawirus diagnosta przylbica medyk epidemia pandemia choroby zakazne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna dochodzenie w sprawie pochodzenia nowego koronawirusa, SARS-CoV-2. WHO wysłała do Chin swoich ekspertów.

Do tej pory, uznawanym punktem 0 zakażenia jest rynek w chińskim mieście Wuhan. Pacjent zero miał zakazić się wirusem wskutek kontaktu ze zwierzęciem - najprawdopodobniej nietoperzem - pod koniec ubiegłego roku.  Prezydent USA Donald Trump i sekretarz stanu Michael Pompeo, mimo braku dowodów sugerowali, że wirus mógł powstać w laboratorium w Wuhan, czemu zaprzeczył rząd Chin. Z kolei naukowcy i amerykańskie agencje wywiadowcze stwierdzili, że wirus powstał drogą naturalną.

Teraz eksperci WHO wraz z chińskimi naukowcami chcą potwierdzić ścieżkę i źródło przemieszczania się wirusa. W celu przeprowadzenia dochodzenia, WHO wysłało swoich specjalistów w dziedzinie zdrowia zwierząt i epidemiologii - poinformowała rzeczniczka WHO Margaret Harris, podczas konferencji ONZ w Genewie.

- Jednym z głównych problemów, którymi wszyscy są zainteresowani i dlaczego wysyłamy eksperta od zdrowia zwierząt, jest sprawdzenie, czy wirus pochodzi o zwierzęcia, a jeśli tak to z jaki gatunek był jego nosicielem- powiedziała rzecznik WHO.- Wiemy, że jest bardzo, bardzo podobny do wirusa u gatunku nietoperza, ale czy przeszedł przez gatunek pośredni? Na to pytanie wszyscy musimy odpowiedzieć - dodała.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz