Ministerstwo nauki o inwestycji w "superlaboratorium" na Śląsku

10 Lipca 2020, 16:15 laboratorium

Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił we Wrocławiu decyzję o sfinansowaniu uruchomienia w stolicy Dolnego Śląska Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3. Będzie ono elementem uruchamianego w Łukasiewicz – PORT Centrum Diagnostyki Populacyjnej.

Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 będzie pierwszym tak zaawansowanym laboratorium w zachodniej Polsce, a zarazem jednym z zaledwie kilku na terenie całego kraju. Będzie też kluczowym elementem uruchamianego we Wrocławiu Centrum Diagnostyki Populacyjnej - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jednocześnie informując i przeznaczeniu 3,8 mln zł Obligacji Skarbu Państwa na ten cel.

Jak czytamy w komunikacie, centrum Diagnostyki Populacyjnej połączy trzy kluczowe zdolności: kompetencje naukowe dużego i zróżnicowanego zespołu, unikalną infrastrukturę i wyposażenie instytutu, w tym nowoczesne laboratorium BSL-3 oraz masowe zdolności diagnostyki kryzysowej oraz prognozowania epidemicznego. Powstanie tego superlaboratorium umożliwić ma prowadzenie badań nad nowoczesnymi metodami diagnostycznymi dla wielu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, otyłość, choroby neurodegeneracyjne i zaburzenia psychiczne (depresja i schizofrenia).

Podjąłem decyzję, aby przekazać środki dla PORTu, bo jestem pewien, że pozwolą podnieść standard Waszego laboratorium i w stu procentach wykorzystać jego potencjał. Potencjał rozumiany dwojako - potencjał naukowców, ale i potencjał do współpracy z biznesem. Potencjał, który będzie dawał satysfakcjonujące nas wszystkich, całe społeczeństwo rezultaty - mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 będzie odznaczało się jedną z najwyższych klas bezpieczeństwa. Laboratorium zostanie przystosowane do pracy z patogenami różnych grup ryzyka. W przypadku BSL-3 mówimy o czynnikach biologicznych, które mogą wywoływać ciężkie choroby, a których leczenie jest możliwe.

- Dostęp do tak zaawansowanej infrastruktury połączony z kompetencjami Centrum Diagnostyki Populacyjnej staje się istotny zwłaszcza teraz, gdy uświadomimy sobie, że nawracające pandemie chorób zakaźnych (COVID-19, AH1N1, SARS) mogą w najbliższych latach stać się naszą codziennością - podaje w komunikacie resort nauki.

- Polscy naukowcy wielokrotnie pokazali, że ich rozwiązania potrafią realnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Tak też było w ostatnich miesiącach, kiedy praktycznie każdy z 33 instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz skutecznie włączył się do walki ze skutkami pandemii – mówi Michał Janasik, wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Finansów i Komercjalizacji. – Jestem przekonany, że uruchomienie przez Łukasiewicz-PORT Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 wzmocni krajowe możliwości diagnozowania chorób zakaźnych przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa, a w konsekwencji utrzymania wysokiego tempa rozwoju polskiej gospodarki - dodaje.

– Koncepcja uruchomienia w Łukasiewicz – PORT Centrum Diagnostyki Populacyjnej, którego kluczowym elementem jest laboratorium BSL-3 oznaczać będzie fundamentalną zmianę dla mieszkańców nie tylko Wrocławia czy Dolnego Śląska, lecz także całej Polski - mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor ŁukasiewiczPORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.  – Otworzy to przed nami zupełnie nowe możliwości - pozwoli rozwijać w naszym kraju nowe metody i testy diagnostyczne oraz poszerzać badania nad nowymi formami terapii. Jeszcze skuteczniej będziemy mogli zapobiegać i zwalczać skutki chorób cywilizacyjnych, ale i reagować w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego - dodaje.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz