NFZ: obowiązek testowania na COVID osób towarzyszących w porodzie jest nieuzasadniony

10 Lipca 2020, 16:45 ciąża

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19, a wymaganie od takiej osoby wykonania testu na COVID-19 jest niezasadne - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W czwartek informowaliśmy o utrudnieniach i chaosie informacyjnym w związku z wytycznymi dot. porodów rodzinnych. Z interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich wynikało, że część szpitali zobowiązywała osoby towarzyszące pacjentce przy porodzie do wykonywania testu RT PCR na obecność koronawirusa - na 5 dni przed porodem. Taki test nie był refundowany, co wiązało się z dodatkowym kosztem 300-600 zł po stronie pacjentów.

W odpowiedzi, Narodowy Fundusz Zdrowia stwierdził, że:

Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym.

Ponadto Fundusz przypomina, że szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej, zgodnie z nowelą zarządzenia, otrzymują dodatkowe finansowanie w wysokości 3 proc. wartości świadczeń za pracę w podwyższonym reżimie sanitarnym.

 Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł - czytamy.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz