Wakacje w Polsce? Według ministra zdrowia małe ryzyko zakażenia

13 Lipca 2020, 13:43 szumowski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas poniedziałkowego briefingu podkreślił, że ryzyko zakażenia koronawirusem podczas wakacji w Polsce „z epidemią w tle” jest małe. Jak mówił, chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze. Wyraził też nadzieję, że działalność służby zdrowia wróci pełną parą, a pacjenci wrócą do profilaktyki, do lekarzy i przychodni.

Ł.Szumowski dziękował ponadto medykom za pracę przy walce z epidemią, a także dziennikarzom za informowanie społeczeństwa o aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej oraz zaleceniach, co pozwoliło przejść epidemię bez strachu. Jak mówił odbyło się ponad 100 briefingów dla dziennikarzy, a raportowanie i  informowanie opinii publicznej pozwoliło przejść epidemię bez strachu o to, co się dzieje i o to jak mają reagować ludzie.

- Udało się przeprowadzić wszystkie te procesy w czasie epidemii, które były niezwykle ważne, żeby ochronić Polaków przed nadmiernym rozprzestrzenieniem się tego wirusa; to się udało w dużej mierze też dzięki państwu – zwracał się do dziennikarzy.

- Dzisiaj jest już lato i wielu Polaków zaczyna wakacje. To nie są takie wakacje jak zawsze mieliśmy, bo to wakacje z epidemią w tle, ale na szczęście epidemia jest w Polsce w ograniczonym zakresie – stwierdził minister dodając jednocześnie, że będą pojawiały się ogniska i trzeba je szybko wyłapywać. - Ta liczba zakażonych będzie się wahała, raz więcej raz mniej, ale globalnie coraz mniej jest nowych chorych, a dane są coraz lepsze - mówił.

Jednocześnie poinformował, że z rozmowy z prezesem NFZ wynika, iż na ponad 20 tys. przebadanych osób, które wybierają się do sanatoriów, liczba wyników dodatnich wyniosła 0,1 proc., czyli 34 osoby. Jak podkreślił, to pokazuje, że "w ogromnym badaniu przesiewowym, populacyjnym osób, które jadą do sanatoriów, mamy znikomą ilość tego wirusa". - To cieszy, bo oznacza, że te osoby w sanatoriach są bezpieczne. A po drugie to pokazuje, ile tego wirusa jest wśród Polaków - w porównaniu z doniesieniami z zagranicy, jest go naprawdę mało – stwierdził Ł.Szumowski.

Odmrożenie służby zdrowia

Minister wyraził tez nadzieję, że pacjenci wrócą do profilaktyki, do lekarza, do przychodni. - Chcemy aby działalność w służbie zdrowia wróciła pełną parą – mówił i dodał, że badania profilaktyczne są ważne, aby uchronić zdrowie Polaków w najbliższych miesiącach i latach.

- Epidemia się nie skończyła, ale mam nadzieję, że Polacy złapią trochę pozytywnego oddechu na wakacjach - stwierdził.

- To był trudny dla mnie okres w ostatnich miesiącach i z powodu stresu w związku z epidemią i działań, które musieliśmy podejmować w dużym napięciu i ryzyku, ale na szczęście efekty tych działań możemy oglądać na ulicach w szpitalach. Te efekty to szpitale i oddziały zakaźne, które miały miejsca dla pacjentów, miały respiratory dla pacjentów (…) – mówił minister i wskazywał także na znacznie mniejszą niż w innych krajach liczbę osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Dziękował także medykom i pracownikom resortu zdrowia. - Do epidemii trudno się przygotować, bo to zawsze nowy wirus, ale medycy zdali egzamin celująco - ocenił. 

Apelował też do wszystkich o docenienie roli medyków w naszym życiu, co szczególnie pokazała epidemia. - Nie zapominajmy o tym, doceńmy tę pracę całej służby zdrowia, że jest to praca podstawowa dla funkcjonowania nas wszystkich – zaznaczył.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz