Umowa Roche z Blueprint Medicines. 1,7 mld USD za prawa do innowacyjnej terapii onkologicznej

14 Lipca 2020, 9:57 roche

Szwajcarski producent leków Roche, zawarł we wtorek umowę o wartości do 1,7 mld USD z amerykańskim Blueprint Medicines. Koncerny będą współpracować przy opracowaniu i wprowadzeniu na rynek innowacyjnej terapii celowanej na nowotwory z mutacją RET.

W maju amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przyjęły wnioski o dopuszczenie do obrotu pralsetinibu w we wskazaniu miejscowego zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca z dodatnim wynikiem fuzji RET (NSCLC). Na początku tego miesiąca Blueprint przesłał również pralsetinib do FDA w celu autoryzacji stosowania terapii w leczeniu zaawansowanego raka rdzeniastego i raka tarczycy z dodatnią fuzją RET.

Za prawa do pralsetnibu koncern zapłaci 675 mln USD w gotówce i 100 mln USD w postaci inwestycji kapitałowych. Amerykański Blueprint ma szansę także zyskać warunkowo do 927 mln USD za osiągnięcie kolejnych etapów rozwojowych terapii a także będzie beneficjetem części zysków wygenerowanych ze sprzedaży produktów poza Stanami Zjednoczonymi. 

- Dostarczając pralsetinib pacjentom, wykorzystamy nasz globalny zasięg i wiedzę specjalistyczną w dziedzinie onkologii, a także nasze możliwości w zakresie diagnostyki i wykorzystywania rzeczywistych danych klinicznych (RWE) - powiedział w oświadczeniu odpowiedzialny za relacje partnerskie Roche w zakresie farmacji, James Sabry.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz