USA: produkcja szczepionek COVID-19 ruszy "do końca lata"

14 Lipca 2020, 15:18 strzykawka zastrzyk szczepienie

Biały Dom i amerykańscy producenci leków planują rozpoczęcie produkcji potencjalnej szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, już pod koniec lata 2020 r. - informuje CNBC. 

Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć 300 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 do początku 2021 roku. Proces produkcyjny jest już w toku, mimo braku gwarancji skuteczności potencjalnej szczepionki  -informuje CNBC, powołując się na wyższego rangą urzędnika w administracji Donalda Trumpa.

Jak miał zapewnić informator, już ruszyła procedura zakupu niezbędnego sprzętu, przygotowania zakładów produkcyjnych oraz nabywania niezbędnych półproduktów.

- Dokładnie, kiedy potencjalne szczepionki będą w produkcji i dystrybucji? To prawdopodobnie za cztery do sześciu tygodni - miał powiedzieć urzędnik podczas wspólnej telekonferencji z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Zapewnił, że "do końca lata" Stany Zjednoczone rozpoczną produkcje szczepionek.

Z powodu pandemii amerykańscy urzędnicy i badacze zajmujący się zdrowiem przyspieszają opracowywanie kandydatów na szczepionki, inwestując w wiele etapów badań, mając na uwadze ryzyko nieskuteczności oraz ryzyku bezpieczeństwa dla zdrowia opracowywanego remedium.

Amerykańscy urzędnicy ds. Zdrowia wcześniej podjęli decyzję o przyspieszeniu procesu produkcji celem zagwarantowania dostępu do szczepionek zaraz po tym, gdy któryś z kandydatów okaże się skutecznym remedium. W ubiegłym miesiącu Donald Trump zapewniał, że szczepionka będzie dostępna za darmo dla najuboższych.

USA: miliard USD dla J&J na produkcję szczepionki przeciw Covid-19

Administracja Donalda Trumpa wybrała cztery najbardziej obiecujące produkty, których producenci otrzymali rządowe wsparcie. Na liście znajdują się szczepionki firm biotechnologicznych: Moderna oraz Johnson & Johnson - urzędnicy szczególnie liczą na uruchomienie produkcji szczepionek od tych dwóch koncernów. Jak zapewnił informator CNBS - lista ta może jednak ulec poszerzeniu najbliższym czasie. 

Moderna: Obiecujące wyniki szczepionki testowanej na ludziach

Obie firmy planują rozpoczęcie późnych stadiów badań jeszcze pod koniec tego miesiąca - czyli z perspektywy procesu produkcji szczepionek, w rekordowo szybkim tempie. Jednak jak zauważają eksperci, tempo prac oraz obiecujące wyniki wczesnych badań, wciąż nie dają gwarancji skuteczność tych szczepionek.  

Producent szczepionek: szybko nie znaczy bezpiecznie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz