Hiszpania: Lockdown Katalonii. Lokalnie powrót do obowiązkowego noszenia maseczek

15 Lipca 2020, 11:15 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Decyzją Sądu na wniosek samorządowców, mieszkańcy -zaledwie kilka tygodni po zniesieniu obostrzeń w całym kraju - powracają do lockdownu.

Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami prawa dla regionu, 140 tys. Katalończyków może opuszczać domy tylko w celach "podjęcia niezbędnych czynności", tj. wykonywania pracy czy zrobienia zakupów pierwszej potrzeby. W tym czasie hotele, restauracje i bary pozostaną zamknięte -za wyjątkiem lokali gastronomicznych z usługą odbioru osobistego bądź dowozu jedzenia. 

Władze samorządowe zachęcają  do pozostania w domu również mieszkańców trzech dzielnic L'Hospitalet, barcelońskiego przedmieścia, w którym mieszka około 260 000 osób - jednak w tym regionie Sąd nie wyraził zgody na tak restrykcyjne ograniczenia.

Powrót do punktu wyjścia 

Rząd Hiszpanii zniósł ogólnokrajowy lockdown 21 czerwca. Od tego czasu w Hiszpanii powstało ponad 170 ognisk zakażeń, co skłoniło władze lokalne do powrotu do obostrzeń .

Podczas gdy Katalonia, która jest drugim najbardziej zaludnionym regionem Hiszpanii, jako pierwsza powraca do izolacji w swoich domach, część Galicji została zamknięta dla odwiedzających, a baskijskie miasto Ordizia nałożyło godzinę policyjną.

Idąc za przykładem Katalonii, szereg regionów wprowadziło obowiązkowe noszenie maseczek, przez cały czas, niezależnie od tego, czy zachowywany jest dystans społeczny. W południowym regionie Andaluzji ograniczenie to dotyczy nawet plażowiczów.

dane: raporty ECDC 

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz