Moderna: szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna i bezpieczna

15 Lipca 2020, 15:30 Szczepienia

Biotechnologiczna spółka Moderna poinformowała we wtorek o wynikach 1 fazy badań klinicznych kandydata na szczepionkę COVID-19 mRNA- 1273. Wyniki są obiecujące.

Moderna jako pierwsza rozpoczęła testy na ludziach szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi 16 marca - 66 dni po uwolnieniu sekwencji genetycznej wirusa.

Eksperymentalna szczepionka na COVID-19 firmy Moderna  wykazała, że ​​jest bezpieczna i sprowokowała odpowiedzi immunologiczne u wszystkich 45 zdrowych ochotników. Wyniki badań zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie The New England Journal of Medicine. Badanie prowadzone było przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) oraz Narodowy Instytut Zdrowia (NIH).

Jak podaje Moderna, wszyscy uczestnicy nabyli odporność na Covid-19 do 15 dni od iniekcji. Średnio we wszystkich grupach kontrolnych, po zaszczepieniu poziom przeciwciał w organizmie przekroczył poziom przeciwciał, które zaobserwowano u osób po przebyciu COVID-19.

Jak informuje producent, obecnie trwa ocena trwałości odpowiedzi immunologicznej. Uczestnicy badania po drugim zaszczepieniu będą monitorowani jeszcze przez rok. 

- Te dane z fazy 1 pokazują, że szczepienie mRNA-1273 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną na wszystkich poziomach dawek i wyraźnie potwierdza wybór 100 µg w schemacie podstawowym i przypominającym jako optymalnej dawki do badania fazy 3-  powiedział dr Tal Zaks, dyrektor medyczny Moderna. - Z niecierpliwością oczekujemy na rozpoczęcie w tym miesiącu 3 fazy badań klinicznych nad mRNA-1273 w celu wykazania zdolności naszej szczepionki do znacznego zmniejszenia ryzyka zakażeniem COVID-19 - dodał.

Czytaj: USA: produkcja szczepionek COVID-19 ruszy "do końca lata"

Działania niepożądane

Jak czytamy w przekazanych wynikach badania, iniekcja szczepionek mRNA-1273 była "bezpieczna i dobrze tolerowana". Nie stwierdzono "poważnych zdarzeń niepożądanych" do 57 dni obserwacji.

"Działania niepożądane były na ogół przemijające i miały przebieg łagodny lub umiarkowany". Najbardziej znaczące zdarzenia niepożądane obserwowano przy iniekcji najwyższej dawki 250 µg, przy czym trzech z tych 14 uczestników (21%) zgłosiło jedno lub więcej ciężkich zdarzeń. 

Ogólnoustrojowe zdarzenia niepożądane występowały częściej po drugim szczepieniu i wystąpiły u siedmiu z 13 (54%) uczestników w grupie kontrolnej po podaniu dawki 25 µg, wszystkich 15 uczestników w grupie 100 µg i wszystkich 14 uczestników w grupie 250 µg. 

Najczęściej zgłaszanymi ogólnoustrojowymi zdarzeniami niepożądanymi po drugim szczepieniu w dawce 100 µg były zmęczenie (80%), dreszcze (80%), ból głowy (60%) i bóle mięśni (53%), z których wszystkie były przemijające i łagodne lub umiarkowane w swoim przebiegu.

Najczęściej występującym miejscowym zdarzeniem niepożądanym przy dawce 100 µg był ból w miejscu wstrzyknięcia (100%), który był również przemijający i miał nasilenie łagodne lub umiarkowane. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz