Po spotkaniu Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej

17 Lipca 2020, 9:33 Ministerstwo Zdrowia

Bezpieczeństwo i przygotowanie na kryzysy zdrowotne oraz strategia farmaceutyczna to tematy zdalnego spotkania Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej, które odbyło się w czwartej (16 lipca) pod przewodnictwem niemieckiej prezydencji. Polskę reprezentowali wiceministrowie Waldemar Kraska oraz Maciej Miłkowski - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Podczas spotkania ministrowie podsumowali dotychczas prowadzone działania w zakresie walki z epidemią koronawirusa.

„Epidemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa w dziedzinie zdrowia i przygotowanie na kryzysy zdrowotne. Z tego względu, popieramy działania mające na celu ulepszenie współpracy między państwami członkowskimi oraz ECDC poprzez wypracowanie skoordynowanych systemów wymiany danych i analiz” – powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Dokładny kształt tej współpracy będzie omawiany w przyszłym tygodniu, gdy państwa członkowskie odniosą się do opublikowanego wczoraj przez Komisję Europejską nowego planu dotyczącego zwiększenia gotowości UE na wypadek występowania ognisk COVID-19.

Ministrowie omawiali również kwestię zapewnienia dostępności produktów farmaceutycznych w Unii Europejskiej.

„Aby strategia farmaceutyczna była naprawdę skuteczna, powinna być dobrze zdefiniowana w swoich celach. Dlatego uważamy, że musi ona koncentrować się na dostępności i przystępności cenowej produktów leczniczych, aby zapewnić obywatelom Europy dostęp do leczenia” – podkreślił wiceminister Maciej Miłkowski.

Dodał również, że „dostępność produktów leczniczych wymaga zróżnicowanie łańcuchów dostaw poprzez rozwój i wzmocnienie europejskiej produkcji leków, substancji czynnych i półproduktów w celu ograniczenia ryzyka zakłóceń w dostawach”.

źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz