Posłowie składają dokumenty do NIK ws. zakupu respiratorów

17 Lipca 2020, 9:58 Ministerstwo Zdrowia

Najwyższa Izba Kontroliw tym kwartale rozpoczyna doraźne kontrole zakupów sprzętu medycznego. Dziś posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba złożyli wszystkie dokumenty dot. zakupów respiratorów od firmy E&K, które zgromadzili w toku ostatniego miesiąca poselskiej kontroli.

 

- Dokonaliśmy analiz faktur proforma, które wystawiał handlarz bronią. Wystawił on faktury nie na 1200 respiratorów a na 2200 respiratorów i nie na kwotę przewidzianą w zamówieniu 200 mln zł a na kwotę 370 mln zł. Na szczęście Ministerstwo te faktury zweryfikowało - zdawał poseł Michał Szczerba i dodał. 

Pomimo to, "w dniu podpisania umowy Ministerstwo Zdrowia wpłaciło na konto handlarza bronią 35 mln zł" - mówił Michał Szczerba.

- To najbardziej bezczelna próba wyłudzenia środków publicznych przez prywatne spółki - ocenili. - Powiadomiliśmy prokuratora generalnego, Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dziś jesteśmy w Najwyższej Izbie Kontroli - informowali posłowie. 

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę na 1200 respiratorów za kwotę 200 mln zł. Jednak jak podkreślali posłowe, "te respiratory miały być do końca czerwca. Dotarło 200."

- Pieniądze nie wróciły. Sprzęt nie dotarł. Nie wróciły pieniądze - komentowali posłowie M. Szczerba i D. Joński.

Jak mówili, w tym kwartale Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła doraźne kontrole zakupów sprzętu medycznego. Dlatego postanowili oni przekazać do NIK "wszystkie dokumenty, które zdołaliśmy zebrać przez ostatni miesiąc poselskiej kontroli".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz