Wielka Brytania: Rosyjscy hakerzy próbują wykraść badania nad szczepionką 

17 Lipca 2020, 13:53 raper GIS haker internet bezpieczeństwo

W czwartek, Brytyjskie Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) ostrzegło przed działaniami rosyjskich hakerów, którzy próbują wykraść wrażliwe dane od organizacji, pracujących na rzecz rozwoju szczepionek przeciw COVID-19.

Jak poinformowało NCSC w komunikacie "Wielka Brytania i sojusznicy ujawniają rosyjskie ataki wymierzone w pracę nad szczepionką przeciw COVID-19", hakerzy „prawie na pewno” działali jako „część rosyjskich służb wywiadowczych”.

Nie określono, które organizacje były celem ataku, ani czy jakiekolwiek informacje zostały skradzione. Zapewniono jednak, że hakerzy nie utrudniali badań nad szczepionkami.

Komunikat ma charakter ostrzegawczy i informacyjny - do ostrzeżenia załączono instrukcję postępowania dla instytutów badawczych i firm farmaceutycznych.

Analogiczne ostrzeżenia w tym czasie wydały:

  • Kanadyjski Zakład Bezpieczeństwa Komunikacji (CSE)
  • Departament Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Agencja Bezpieczeństwa Cyberbezpieczeństwa (CISA)
  • Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA)

Rosja zaprzecza

- Nie mamy informacji o tym, kto mógł włamać się do firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych w Wielkiej Brytanii. Możemy powiedzieć jedno - Rosja nie ma nic wspólnego z tymi próbami - powiedział dla agencji prasowej Tass, rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz