Ile za promowanie e-skierowań dla POZ i AOS?

17 Lipca 2020, 14:26 lekarz recepta

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe finansowanie dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) w zamian za obsługę e-skierowań.

Aby zachęcić podmioty lecznicze do przyłączania się do systemu e-zdrowia platformy P1, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), które odejdą od skierowań wystawianych w postaci papierowej na rzecz e-skierowań (czytaj więcej: Nowela zarządzenia NFZ ws. dodatków za e-skierowania)

Zmiany wprowadzone zarządzeniami NFZ mają na celu zachęcić lekarzy POZ i AOS do wystawiania e-skierowań do poradni w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na leczenie szpitalne lub ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne. Dodatkowo w placówkach POZ premiowane jest zapewnienie rejestracji e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia w POZ.

– Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia aktywnie wspiera świadczeniodawców w procesie transformacji cyfrowej, poprzez dofinansowania i szkolenia. W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania e-skierowaniem. Chcemy ten trend umacniać – dlatego wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia przygotowaliśmy wsparcie finansowe dla podmiotów leczniczych i lekarzy wystawiających i realizujących e-skierowania. Ufam, że przełoży się to na znaczący wzrost tempa wdrożenia i stopień wykorzystania tej usługi ­­– podkreśla Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Jakie środki może otrzymać placówka POZ, a jakie AOS?

Świadczeniodawca POZ, który w lipcu 2020 roku ma zadeklarowanych 5 tys. pacjentów i będzie wystawiał e-skierowania na poziomie powyżej 90 proc. może liczyć miesięcznie na dodatkowe środki w kwocie od 3,5 do 4,4 tys. zł (jeśli posiada również certyfikat akredytacyjny).

Natomiast świadczeniodawca AOS, który udziela świadczeń w 15 poradniach specjalistycznych w lipcu 2020 r. udzielił świadczeń na kwotę ok. 835 tys. zł. może otrzymać miesięcznie dodatkowo nawet do 30 tys. zł. Warunkiem jest rejestrowanie pacjentów z e-skierowaniem (współczynnik na poziomie 20 proc.) oraz wystawianie e-skierowań podczas 30 proc. porad.

Od dn. 8 stycznia 2021 roku wystawianie skierowań w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe dla znacznej części  usług medycznych w Polsce. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. Tylko w czerwcu br. lekarze wystawili ponad 2 razy więcej e-skierowań niż miesiąc wcześniej (64 tys. w czerwcu, 24 tys. w maju). Dziennie wystawianych jest już przeszło 10 tys. e-skierowań.

– Oprócz wspomnianych zachęt finansowych przygotowaliśmy również cykl szkoleń online w ramach Akademii CSIOZ oraz zapewniamy pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych, w tym filmy instruktażowe i poradniki. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu ułatwić zarówno placówkom jak i profesjonalistom medycznym proces wdrożenia e-skierowania. Docelowo zyskają i medycy, i pacjenci, dla których e-skierowanie oznacza koniec z bieganiem do przychodni specjalistycznej w celu umówienia wizyty – dodaje dyrektor Agnieszka Kister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz