Od 1.08. porady pielęgniarki i położnej POZ

21 Lipca 2020, 15:09 pielęgniarka pacjent opieka ręka

1 sierpnia br. wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - przypomina Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Co to oznacza?

Ponadto pielęgniarka będzie mogła wystawić: recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji; zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki); skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych (w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej), z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

Natomiast położna w ramach porady POZ będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobrać sposobu leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.

Źródło: NIPiP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz