NIZP-PZH: spadek liczby zachorowań na choroby zakaźne

21 Lipca 2020, 16:44 maski maseczki maska ochronna covid koronawirus

Liczba zachorowań na wybrane choroby zakaźne w Polsce spadła o blisko połowę, a w niektórych przypadkach prawie całkowicie ograniczono liczbę zakażeń - wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Z najnowszego raportu NIZP-PZH wynika, że powszechna lekcja o zdrowiu, wprowadzenie dystansu społecznego oraz krajowy lockdown i zamknięcie szkół, pozytywnie wpłynęły na liczbę zakażeń nie tylko koronawirusem SARS-CoV-2, ale także ograniczyły zakażenia w innych chorobach zakaźnych.

Liczba zachorowań na choroby zakaźne w okresie 01.01-15.07 br. spadła o blisko połowę w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019.

Największy spadek odnotowano w zachorowalności na odrę. Od stycznia do połowy lipca potwierdzono zaledwie 28 zakażeń. W analogicznym okresie w 2019 r. tych zakażeń było 1465. To spadek o 98 proc.

Zdecydowanie ograniczyła się także liczba wirusowych zakażeń jelitowych. Ogólem liczba zakażeń spadła o 76 proc. W tym obszarze największy spadek odnotowano wśród zakażeń u dzieci do lat 2 (z 21 tys. zachorowań do 4,9 tys.- spadek o 77 proc.).

W tym roku odnotowano także mniej zachorowań na grypę. Do połowy lipca na grypę zachorowało o blisko 750 tys. osób mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (spadek o 26 proc.). W tym przypadku należy jednak podkreślić, że szczyt zachorowań na grypę przypadł na okres przed ogłoszeniem w kraju stanu epidemii.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz