Bayer zapłaci odszkodowanie za nowotwór u użytkownika środka chwastobójczego Roundup

22 Lipca 2020, 10:17 Bayer

Bayer musi wypłacić odszkodowanie ogrodnikowi, który - jak wykazały badania - wskutek długotrwałej ekspozycji na działanie środka chwastobójczego Roundup, zawierającego glifosat, miał zachorować na raka.

 

Bayer, twierdząc, że Roundup nie jest rakotwórczy, odwołał się od trzech wyroków, które zakończyły się odszkodowaniem w wysokości 191 milionów dolarów - żadne z nich nie było objęte ugodą. Użytkownicy Roundup we wszystkich trzech przypadkach przekonali sąd, że zgodnie z prawem Kalifornii firma nie ostrzegła odpowiednio użytkowników, że stosowanie Roundup może powodować raka.

Producent stwierdza, że amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zweryfikowała i zatwierdziła etykietę ostrzegawczą Roundup, a tym samym oskarżyciele podważają autorytet agencji.

Kalifornijski sąd apelacyjny odrzucił wniosek niemieckiego koncernu dotyczący rozpoczęcia nowego procesu ws. Dwayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową spowodowaną - jak twierdzi - stosowaniem Roundupu w pracach ogrodniczych na terenie szkoły.

Sąd potwierdził odpowiedzialność prawną firmy, jednak ograniczył wcześniej rozstrzygnięty wymiar kary w wysokości 79 mln USD na rzecz poszkodowanego do 20 mln USD w związku z osiągniętym porozumieniem. - Naszym zdaniem Johnson przedstawił liczne - i z pewnością istotne - dowody na to, że glifosat, wraz z innymi składnikami produktu Roundup, spowodował raka - stwierdzili sędziowie.

Bayer wciąż uważa wartość odszkodowania za zbyt wysoką i rozważa skierowanie sprawy do kalifornijskiego sądu najwyższego.  

Ruszy lawina pozwów?

Orzeczenie może uzasadnić dziesiątki tysięcy roszczeń argumentujących, że Roundup powoduje raka. Przypomnijmy, że wobec firmy oczekuje około 125 tys. pozwów. Bayer planował przeznaczyć na odszkodowania 75 proc. z nich, do 10,9 mld USD. Warunkiem jest udowodnienie właściwości karcynogennych substancji w roku badań niezależnych ekspertów.

Przypomnijmy, że organy regulacyjne, w tym amerykańska Agencja Ochrony Środowiska i Europejska Agencja Substancji Chemicznych, stwierdziły, że glifosat nie jest rakotwórczy. Z drugiej strony, zespół badawczy specjalizujący się w nowotworach przy Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 r. stwierdził, że herbicyd "jest prawdopodobnie czynnikiem rakotwórczym”. Od 2018 r. amerykańskie sądy po zapoznaniu się ze wszystkimi danymi naukowymi- trzykrotnie zasądziły o tym, że Roundup powoduje raka.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz