USA: umowa o wartości 1,95 mld USD z Pfizer i BioNtech na dostarczenie szczepionek COVID-19

22 Lipca 2020, 14:51 Pieniądze

Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE otrzymają od rządu Stanów Zjednoczonych 1,95 miliarda USD na wyprodukowanie i dostarczenie 100 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19.

Jak informują Departament Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Departament Obrony w Stanach Zjednoczonych, umowa przewiduje możliwość nabycia przez rząd USA dodatkowych 500 mln dawek.

Spółki zrealizują przewidywane w umowie zlecenie, kiedy i jeśli ich kandydat na szczepionkę otrzyma zezwolenie na dopuszczenie do obrotu od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), czyli po pomyślnym przeprowadzeniu wykazu bezpieczeństwa i skuteczności w dużym badaniu klinicznym III fazy.

Przypomnijmy, że z początkiem lipca biotechnologiczni producenci ogłosili wstępne wyniki badań na ludziach, które dowodziły o skuteczności potencjalnej szczepionki na COVID-19. Badacze zapewniali także o niskiej szkodliwości stwierdzonych działań niepożądanych. (CzytajPfizer i BioNTech o skuteczności swojej szczepionki)

Wcześniej firmy deklarowały zdolność produkcyjną potencjalnej szczepionki do 100 milionów dawek do końca 2020 r. i kolejnych 1,2 mld dawek do końca 2021 r. Produkcja będzie odbywać się w zakładach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz