Rekompensata za pracę w jednym miejscu. Jaka była średnia?

23 Lipca 2020, 14:19 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

4785 zł wyniosła średnio miesięcznie rekompensata dla lekarzy za ograniczenie do pracy w jednym miejscu z tytułu pracy przy COVID-19 w szpitalach jednoimiennych lub oddziałach zakaźnych. Ile otrzymały pielęgniarki i ratownicy medyczni? O tym mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak podkreślała, szpitale jednoimienne otrzymały dodatkowe finansowanie i trafiło do nich o 74 proc. więcej środków.

Przypomniała też o regulacjach dotyczących rekompensaty dla pracowników medycznych szpitali jednoimiennych lub oddziałów zakaźnych pracujących przy COVID-19 za ograniczenie do pracy w jednym miejscu i ewentualną utratę zarobków z innych miejsc.

Na ten cel MZ przeznaczył dodatkowo ponad 51 mln zł, z tego najwięcej środków wpłynęło do woj. mazowieckiego (19 mln zł) i  łódzkiego (5 mln zł).

J. Szczurek-Żelazko poinformowała, że średnio miesięcznie rekompensata wyniosła dla lekarzy 4785 zł, pielęgniarek -  2111 zł, ratowników medycznych – 2669 zł, a pozostałych zawodów - 1643 zł.

Szpitale jednoimienne w dobrej kondycji?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał z kolei, odpowiadając na pytanie o kondycję szpitali jednoimiennych, że te placówki są w dobrej kondycji, ponieważ otrzymały dodatkowe finansowanie za gotowość, za leczenie czy za transport pacjentów z COVID-19, a także na zakup sprzętu.

- Decyzja o powołaniu szpitali jednoimiennych była bardzo słuszna - ocenił. Dodał, że obecnie jest 20 szpitali jednoimiennych, bo 2 szpitale już przestały pełnić tę rolę.

Przypomniał, że na początku lipca prezes NFZ powołał zespół, który opracuje plan powrotu dostępności szpitali jednoimiennych dla pozostałych pacjentów. Z kolei w ministerstwie zdrowia specjalny zespół przygotowuje strategię na II falę koronawirusa. 

Ponadto poinformował, że dziś zostało opublikowane, a jutro wejdzie w życie rozporządzenie, które przewiduje, że z obowiązku pracy w jednym miejscu będzie mógł zwolnić pracowników medycznych dyrektor szpitala jednoimiennego. Resort luzuje ograniczenia medyków dot. pracy w jednym miejscu. Ma to związek z sygnałami ze szpitali jednoimiennych o problemach kadrowych i zwalnianiu się pracowników z powodu obowiązującego ograniczenia do pracy w jednym miejscu.

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz