CBA: kolejne zatrzymania ws. "mafii lekowej"

23 Lipca 2020, 15:05 cba

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, zatrzymano członka zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym wywozem leków z kraju.

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Krakowie kolejną osobę do śledztwa w sprawie tzw. „mafii lekowej”. Jak podaje CBA, zatrzymana była związana z jednym z podmiotów uczestniczących w przestępczym procederze nielegalnego wywozu leków za granicę Polski.

- Wszystko wskazuje na to, że działała w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie odsprzedawali i wywozili poza granice Polski. Chodziło m.in. o leki ratujące życie i znajdujące się w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, np. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe czy przeciwzakrzepowe.  Wskazanego procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - informuje w komunikacie Biuro.

Jak podaje CBA grupa przestępcza, poprzez powiązaną ze sobą sieć spółek w latach 2017-2018 skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 milionów złotych. Zatrzymana osoba była związana z podmiotem, który zbył na rzecz grupy w hurtowych ilościach produkty lecznicze o wartości ponad 13,5 milionów złotych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz