Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole

24 Lipca 2020, 10:16 NFZ

W ostatnim tygodniu lipca Narodowy Fundusz Zdrowia ma wznowić kontrole. To efekt tego, że pacjenci kierują do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta skargi dotyczące ograniczonej dostępności do świadczeń. Biuro RPP przekazało do NFZ blisko tysiąc skarg dotyczących funkcjonowania placówek w marcu i kwietniu br. Prezes NFZ podjął więc decyzję o wznowieniu postępowań kontrolnych w placówkach medycznych i aptekach.

Jak informuje NFZ, pacjenci najczęściej zwracali uwagę na ograniczenie dostępności do leczenia. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła problemów z dodzwonieniem się do placówki medycznej.

Ponadto pacjenci sygnalizowali:

  • trudności z uzyskaniem zlecenia na badania
  • problemy z kontynuacją farmakoterapii
  • odmowy udzielenia świadczenia
  • brak możliwości osobistego kontaktu z lekarzem.

Blisko tysiąc skarg z biura Rzecznika

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przekazało do NFZ łącznie 973 skargi pacjentów, które dotyczyły funkcjonowania podmiotów leczniczych w marcu i kwietniu 2020 r. Wszystkie sprawy były na bieżąco wyjaśniane. Największą część zgłoszeń, tj. 804 przypadki, stanowiły skargi na działanie placówek realizujących świadczenia w lecznictwie otwartym w ramach umów na POZ, stomatologię i AOS.

Dziwne zjawisko w SOR i Izbach Przyjęć

NFZ podkreśla, że zjawiskiem wymagającym wyjaśnienia jest również dwukrotny wzrost udzielania podstawowych świadczeń jak: porada lekarska, podstawowe badania diagnostyczne, opieka pielęgniarska w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć w czerwcu w stosunku do marca i kwietnia 2020 r. Takiego wzrostu nie odnotowano natomiast w przypadku przyjęć pacjentów w stanie ciężkim, dla których SOR i IP są miejscem, w którym przede wszystkim mogą uzyskać pomoc.

Wznowienie kontroli ma nastąpić w ostatnim tygodniu lipca. Zostały one czasowo wstrzymane w marcu 2020 roku ze względu na epidemię koronawirusa.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz