Europejscy lekarze o nowym budżecie UE i środkach na zdrowie

24 Lipca 2020, 14:51 pieniądze

Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) nie kryje rozczarowania ogromnymi cięciami w budżecie na zdrowie podczas ustaleń z ostatniego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej i pyta jak przy ograniczonym budżecie na ten sektor Unia może wzmocnić bezpieczeństwo zdrowotne i przygotować się na ewentualne kryzysy zdrowotne.

.

Stały Komitet Lekarzy Europejskich to europejska organizacja lekarska o charakterze stowarzyszenia non-profit, zrzeszająca krajowe, najbardziej reprezentatywne dla zawodu organizacje lekarskie z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Ponadto w charakterze członków stowarzyszonych i obserwatorów w skład CPME wchodzą organizacje lekarskie z Albanii, Andory, Chorwacji, Izraela, Serbii i Turcji. 

Przypomnijmy, że we wtorek w tym tygodniu zakończyły się kilkudniowe negocjacje budżetu UE na lata 2021-2027. Pomimo osiągniętego sukcesu negocjacyjnego, w niektórych obszarach nastąpiły cięcia. Dotyczy to także obszaru zdrowia o czym pisaliśmy tuta:  Środki UE na zdrowie obcięteNowy budżet UE. Co ze zdrowiem?

CPME opublikował komunikat dot. ustaleń podjętych podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej pod wymownym tytułem:  „Jak UE może wzmocnić bezpieczeństwo zdrowotne i przygotować się na przyszłe kryzysy zdrowotne, ograniczając budżet na ochronę zdrowia?"

Prezes CPME prof. dr Frank Ulrich Montgomery skomentował wyniki posiedzenia Rady Europejskiej, podkreślając, że „chociaż cieszymy się, że przywódcy europejscy osiągnęli kompromisowe porozumienie, jesteśmy bardzo rozczarowani ogromnymi cięciami w budżecie na zdrowie".

Organizacja przypomina, że w ostatnich miesiącach politycy unijni zdecydowanie opowiadali się za większymi inwestycjami w zdrowie, badania naukowe i przygotowanie się na wypadek pandemii. Komisja Europejska zapowiedziała zainwestowanie 9,4 miliarda euro w opiekę zdrowotną i personel medyczny – jednakże Rada Europejska zdecydowała o obniżeniu funduszu naprawczego przeznaczonego na zdrowie do 7,7 mld euro.

- Ta decyzja odzwierciedla, że pierwszeństwo mają inne względy niż zdrowie ludzi - stwierdził prof. F. Montgomery. - Tanio i łatwo jest oklaskiwać tych, którzy z narażeniem życia walczyli z COVID-19. Ale jeśli chodzi o konkretne decyzje, europejscy liderzy wolą przemysł i handel od zdrowia i pacjentów. Lekarze europejscy wzywają Parlament Europejski do interwencji i obrony zdrowia - dodał.

CPME apeluje do organizacji krajowych o kontaktowanie się z posłami do Parlamentu Europejskiego z danego państwa w sprawie poparcia odezwy CPME. 

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz