Sytuacja epidemiczna w kraju po wyborach

24 Lipca 2020, 16:15 wirus koronawirus covid
24 Lipca 2020, 16:15

Ponad dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki informował, że "wirus jest w odwrocie", a Polacy coraz mniej się go obawiają. O ile faktycznie Polacy coraz chętniej unikają stosowania się do obostrzeń sanitarnych, to jednak nic nie wskazuje na to, że epidemia wygasała.

- Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca - mówił premier Mateusz Morawiecki 1. lipca.  - Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju - apelował.

Tymczasem, dwanaście dni po wyborach, drugi dzień z rzędu, resort informuje o rekordowej - od ponad miesiąca - liczbie nowych zakażeń. 23 i 24 lipca poinformowano o kolejno 418 i 458 nowych zakażeniach COVID-19. Ostatni tak wysoka liczba nowych zakażeń raportowana była 17 czerwca (506 nowych zakażeń).

Jak zapewnie resort zdrowia, większość ognisk zakażeń ma miejsce w zakładach pracy oraz na imprezach rodzinnych. Sytuacji nie sprzyja z pewnością także duże natężenie turystów w miejscowościach wypoczynkowych w całej Polsce.

Ponadto, rząd zaproponował też zmiany polegające na łagodzeniu obostrzeń. Są to m.in:

  • skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym obowiązku zakrywania nosa i ust.
  • zwolnienie z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granic cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod stałą opieką obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
  • obniżenie maksymalnego limitu uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań na 1 osobę na 2,5 m2.
  • brak ograniczeń osób na torze oraz w obiekcie basenu oraz podniesione limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
  • podniesienie limit publiczności na obiektach sportowych do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

COVID-19 na świecie nie zwalnia tempa

Choć w Polsce dziennie notuje się tylko około 9 nowych potwierdzonych zakażeń na milion, to liczby nie pozostawiają złudzeń. Dynamika COVID znacząco przyspiesza. Alarmuje o tym m.in. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowując stały wzrost dziennych liczby zakażeń. 

Najgorzej sytuacja wygląda w Amerykach: Północnej i Południowej, gdzie średnio, dzienna liczba nowych zakażeń wynosi 200 na milion mieszkańców. COVID przybiera na sile również w bliskiej Azji, a epidemiolodzy wskazują na tendencję wzrostową także w krajach Afryki.

Druga fala koronawirusa na jesieni. Jak się przygotować?

Autorem komentarza graficznego jest Mariusz Gromada, matematyk i statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz