Wielka Brytania: lekarz przepisze jazdę na rowerze

27 Lipca 2020, 10:43 waga brzuch otyłość grub

Wielka Brytania zakaże emisji reklam niezdrowego jedzenia przed godziną 21:00 a z ekspozycji przy kasach znikną słodycze - to niektóre z rozwiązań, które przedstawił premier Wielkiej Brytanii w ramach nowego programu walki z otyłością w kraju.

Według nowych danych Public Health England osoby z otyłością kliniczną są o 40% bardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19 . Czas spędzony przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona na oddziale intensywnej terapii sprawił, że odwrócił się on od swojego "libertariańskiego" podejścia do kwestii ingerencji rządu w prozdrowotne wybory konsumentów. 

Jak przekazuje NHS, dwie trzecie (63%) dorosłych Brytyjczyków ma problem z nadmiarem wagi - 36% żyje z nadwagą a 28% z otyłością. Nadwaga lub otyłość dotyka także 1/3 dzieci w wieku od 10 do 11 lat.

Nowe środki ostrzegawcze

Prócz ograniczeń dot. reklam żywności bogatych w sól, tłuszcze i cukry oraz zmian w zasadach ekspozycji słodyczy w sklepach, rząd Wielkiej Brytanii zapowiada także wprowadzenie etykiet kalorycznych do każdej restauracji, kawiarni lub sieci restauracji z ofertą "na wynos" zatrudniającej ponad 250 pracowników. Rząd rozpoczął także konsultację ws. umieszczania tych samych informacji na napojach alkoholowych.

Nowym środkom towarzyszyć będą rozszerzone usługi kontroli wagi oferowane przez NHS. Lekarze rodzinni będą zachęcani do przepisywania pacjentom ćwiczeń, takich jak np. jazda na rowerze.

- Ten śmiercionośny wirus dał nam sygnał ostrzegawczy o potrzebie zajęcia się poważnymi nierównościami w zdrowiu naszego narodu, a otyłość jest tego przykładem. (..) Jeśli każdy, kto ma nadwagę, straciłby pięć funtów (ok 2,2 kg), może to przynieść  100 milionów funtów oszczędności NHS w ciągu następnych pięciu lat. A co ważniejsze, biorąc pod uwagę związek między otyłością a koronawirusem, utrata wagi może uratować życie - mówił sekretarz ds. zdrowia, Matt Hancock dla Daily Telegraph.

źródło: The Daily Telegraph.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz