Eksperci: Eliminacja zakażeń HCV dzięki badaniom przesiewowym

27 Lipca 2020, 14:38 Laboratorium

Eliminacji zakażeń HCV nie uda się zrealizować bez wprowadzenia powszechnych badań przesiewowych – podkreślają eksperci w przededniu Światowego Dania Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Obchody Światowego Dnia WZW są kolejną okazją do edukowania na temat wirusów, które są odpowiedzialne za 70 proc. przypadków nowotworu wątroby.

Barbara Pepke, prezes fundacji Gwiazda Nadziei podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślała, że nadal "są w Polsce tysiące zaginionych zakażonych osób", a można byłoby zmienić ich los poprzez wykrycie zakażenia i zapobiec temu, aby rozwinął się u nich rak wątroby. Jak przypomniała, Światowa Organizacja Zdrowia założyła w 2016 r. eliminację HCV do 2030 r. Jednak aby osiągnąć ten cel niezbędne jest wprowadzenie badań przesiewowych.

Paweł Abramczyk z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazywał, że istotne jest także stałe informowanie i podnoszenie świadomości społecznej na temat zakażenia HCV, zarówno profilaktyki, aby nie doszło do zakażenia, ale także badań diagnostycznych, aby wykryć zakażenie HCV. - To nadal bardzo poważny problem w epidemiologii i zdrowiu publicznym - ocenił. 

Poprawić wykrywalność

- Nasza uwaga jest skierowana obecnie na wirus SARS, jednak nie można nam odpuszczać profilaktyki w zakresie HCV - zaznaczył P.Abramczyk. Także według niego należy podejmować działania, aby poprawiać wykrywalność zakażeń tym bardziej, że mamy dostępne obecnie nowe skuteczne terapie, które dają 99 proc. szans na skuteczne leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych podkreślał, że w Polsce jest ok. 150 tys. zakażonych, z czego zdecydowana większość nie wie o rozwijającej się chorobie. Jak mówił, w zakażeniach dominują ludzie młodzi, a jeżeli ich nie zdiagnozujemy, ich życie pogorszy swoją jakość, będą żyli krócej i często nie będą mogli pracować. - W przypadku HCV często mamy do czynienia ze zgonami młodych osób, u których choroba rozwijała się - mówił.

Zwrócił uwagę, że w Europie HCV jest dominującą przyczyną raka wątroby, a jest to jeden z trudniejszych do leczenia nowotworów.

Skuteczne leczenie  dostępne

Jednocześnie zwrócił uwagę, że w ostatnich 4-5 latach doszło do rozwoju nowych skutecznych terapii na HCV. - Od 2018 dostępne są terapie pangenotypowe. Pozwalają na leczenie przez 8 tygodni - wyjaśniał. Jak ocenił, mamy wzorcowy program leczenia, a skuteczność wynosi 98 proc. przy 8 tygodniowej kuracji.

- Brakuje nam programu przesiewowego, aby wykryć tych 150 tys. osób, które nie wiedzą, że są zakażone - podkreślał. Mamy cel z WHO, aby o 90 proc. zmniejszyć liczbę zakażonych do 2030 r. Jeżeli wdrożymy taki program przesiewowy, to jesteśmy w stanie zrealizować ten cel. Musielibyśmy leczyć rocznie ok.12 tys. pacjentów, na co jesteśmy przygotowani, ale trzeba przetestować 2,5-3 mln obywateli rocznie - wyjaśniał. 

Jednak jak mówił prof. R. Flisiak, zgłaszane dotychczas do ministerstwa zdrowia projekty "utykały na półkach MZ", więc w tym roku program taki zgłoszono do NFZ. - Chcemy, aby szybkie testy diagnostyczne stosować u każdego pacjenta zgłaszającego się na SOR i Izbę Przyjęć szpitala, który prowadzi leczenie HCV. To prosty program, który pozwoliłby na eliminację HCV do 2030 r. - przekonywał prof. R. Flisiak.

Z kolei Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce ocenił, że pomysł programu przesiewowego na Izbach Przyjęć wydaje się wartym rozważenia, ale dodatkowo poza edukacją, której powinno być zdecydowanie więcej, m.in. w gabinetach lekarskich, potrzebny byłby program także w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, sensownie zaplanowany ze środowiskiem.  

Według prof. R. Flisiaka, projekt dotyczący testowania na SOR-ach to "punkt zaczepienia", ponieważ "w placówkach prowadzących program lekowy jest zainteresowanie takim przesiewem". Jak mówił, później mogłyby dołączyć inne placówki opieki zdrowotnej, inne szpitale, a potem placówki POZ.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz