W.Kraska: przygotowujemy się na drugą falę epidemii

28 Lipca 2020, 11:17

- Przygotowujemy się na drugą falę epidemii - zapowiada w rozmowie z Polityką Zdrowotną wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i relacjonuje, nad czym pracował specjalny zespół ds. strategii zwalczania COVID-19 na swoim pierwszym posiedzeniu.

Zespół powołano kilka dni temu, o czym pisaliśmy tutaj: W MZ powołano zespół ds. strategii zwalczania COVID-19.

Pierwsze posiedzenie odbyło się w poniedziałek. Zapytaliśmy wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę o efekty tego posiedzenia zespołu, w którym jak mówił brali udział m.in. przedstawiciele MON, MSWiA, GIS, konsultanci chorób zakaźnych.

Specjalne grupy robocze

- Powołaliśmy pięć grup roboczych - wyjaśnił W. Kraska.

- Pierwszy zespół, zajmie się zbieraniem informacji z innych krajów, jak sobie radzą z pandemią, żebyśmy czasem nie wyważali otwartych drzwi i skorzystali ze sprawdzonych rozwiązań - poinformował.

- Drugi zespół zajmie się analizą tego, jak jest przygotowana polska służba zdrowia, czy jest przygotowana na jesień, czy trzeba coś poprawić, uzupełnić - wskazał.

Co z testowaniem?

- Trzecia grupa będzie badała i analizowała w jaki sposób przeprowadzić testowanie na koronawirusa. Trzeba znaleźć rozwiązanie, aby wskazać: jakie grupy, kiedy, kto powinien te testy zlecać? Czy lekarze POZ? A jeżeli tak, to w jakich warunkach? Chodzi o to, aby ta dostępność była zdecydowanie łatwiejsza - podkreślił W. Kraska.

- Czwarty zespół będzie analizował działalność szpitali jednoimiennych, bo idea jest bardzo dobra, ale być może trzeba w jakiś sposób przemodelować ich działalność na jesień. 25 proc. łóżek było wykorzystanych, lekarze, którzy pracują w szpitalach jednoimiennych teraz uzyskali możliwość pracy gdzie indziej, ale czują niedosyt tej pracy, szczególnie lekarze zabiegowi - mówił wiceminister.

Z kolei piąta grupa robocza ma analizować to, jak upowszechnić szczepienia przeciwko grypie.

Problematyczne wesela

- Dzisiaj było pierwsze spotkanie i pojawiło się wiele różnych pomysłów – dość ciekawych, np. w odniesieniu do wesel - ocenił wiceminister.

Jak mówił, "w tej chwili problem z weselami jest taki, że mamy dobre procedury, tylko nie są one przestrzegane, np. zdarzają się wesela większe niż na 150 osób. Dodał, że nie są przestrzegane także wytyczne dotyczące liczby kelnerów przypisanych do stolika, odległości i usadzania gości rodzinami.

- Jest to trudne do wyegzekwowania, ale w jakiś sposób musimy to robić, np. inspektor GIS, który sprawdzi listę gości tak, aby organizator miał z tyłu głowy, że może ktoś przyjść z kontrolą - wskazał wiceminister.

Szpitale jednoimienne do przemodelowania

Jeżeli chodzi o zmiany dotyczące szpitali jednoimiennych, to jak mówił W. Kraska, MZ rozważa zmniejszenie ich ilości, "szczególnie tych, gdzie będzie pełen profil, czyli np. kardiologia, chirurgia, ortopedia, położnictwo". Z kolei w przypadku części tych szpitali, które są jednoimienne – zrobić z nich szpitale internistyczno-zakaźne z zapleczem OIOM-owym - wyjaśnił. Dodał, że chodzi o to, aby nie zamrażać pewnej puli łóżek. Jak podkreślił, najlepiej, gdy szpital jest modułowy i da się podzielić placówkę.

- Każdy przypadek trzeba potraktować trochę indywidualnie. Oprócz zespołu, który powstał tutaj, chcemy to przenieść na poszczególne województwa, ponieważ każde województwo ma inną bazę szpitalną, inaczej przebiega pandemia. Nie można jednej miary przyłożyć do całego kraju - zaznaczył wiceminister.

Co ze szkołami?

- Mamy plan, aby szkoły ruszyły we wrześniu, na co oczekują rodzice, dzieci, nauczyciele - stwierdził W. Kraska pytany o zapowiedzi dotyczące uruchomienia szkół od września.

- Nie chcemy, aby było tak, że jak gdzieś pojawi się ognisko, to będziemy zamykać wszystkie szkoły. Trzeba to dostosować powiatami, województwami - podkreślił W. Kraska. 

- Jesteśmy bogatsi o różne doświadczenia, więc ewentualny lock down trzeba robić już bardziej regionalnie - podsumował.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz