UOKiK: kara dla organizatora bezpłatnych "badań" podczas pokazów handlowych

28 Lipca 2020, 13:46 seniorzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Quantumlive za nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Firma oferowała seniorom bezpłatne badania diagnostyczne przy pomocy urządzenia nie będącego wyrobem medycznym a wykonujący badania nie mieli uprawnień do przeprowadzenia diagnostyki - wskazuje UOKiK.

Jak relacjonuje UOKiK, firma zaprasza na spotkania, podczas których mają się odbyć bezpłatne badania diagnostyczne przy pomocy urządzenia AM Scan lub metodą R. Volla.

Jednak AM Scan nie jest wyrobem medycznym przeznaczonym do oceny stanu zdrowia, a osoby wykonujące rzekome badania nie mają uprawnień do przeprowadzania diagnostyki. Konsumenci dopiero po „badaniu” są informowani pisemnie, że jego wynik nie może odzwierciedlać rzeczywistego stanu zdrowia i nie zastępuje badań medycznych. Handlowcy przedstawiają im także ofertę zakupu urządzeń do magnetoterapii.

- Na pokazy handlowe, które są organizowane pod pretekstem bezpłatnych badań medycznych, przychodzą często osoby starsze, o złym stanie zdrowia. Łatwo nimi manipulować i namawiać je do zakupu produktów, które rzekomo miałyby im pomóc. Niedopuszczalne jest zapraszanie konsumentów na pseudobadania, które w rzeczywistości nie mają żadnej wartości diagnostycznej. To już kolejna decyzja dotycząca nieuczciwych pokazów handlowych. Będziemy nadal przyglądać się takim praktykom i karać nieuczciwe firmy mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes Urzędu uznał, że spółka Quantumlive naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd w telefonicznych zaproszeniach. Nałożył na nią karę ponad 114 tys. zł  i nakazał zaniechać kwestionowanej praktyki.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz