Brak maseczki: nie można nakazać dokumentowania przeciwskazań

29 Lipca 2020, 12:22 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Mimo, że dochodzi do nadużyć, nie można wprowadzić nakazu dokumentowania przeciwskazań do noszenia maseczki - wskazuje ministerstwo zdrowia w odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich ws. braku obowiązku poświadczania, że ktoś nie może nosić maseczki.

Jak informuje RPO, resort zdrowia przyznaje, że dochodzi do nadużyć, gdy osoba bez przeciwwskazań do noszenia maseczki na twarzy twierdzi, że zdrowie jej na to nie pozwala. Jednocześnie naruszeniem Konstytucji i innych norm byłby nakaz dokumentowania, dlaczego nie zasłania ona ust i nosa. Dane o stanie zdrowia są bowiem danymi wrażliwymi, a nakaz okazywania zaświadczeń mógłby takie osoby stygmatyzować.

Kolejny argument, to fakt, że obsługa sklepów i punktów usługowych nie ma kompetencji do oceny, czy dana choroba lub jej same objawy uzasadniają brak maseczki.

Dlatego jak wyjaśnia MZ, pozostaje jedynie oświadczenie takiej osoby o braku możliwości zakrycia ust i nosa z uwagi na stan zdrowia.

 

Obywatele skarżą się do RPO

Tymczasem do RPO wpływają skargi obywateli na problemy związane z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w sklepach i placówkach usługowych, przewidzianego w kolejnych rozporządzeniach Rady Ministrów. 

Z jednej strony klienci spotykają się z odmową lub utrudnieniami, gdy ze względów zdrowotnych nie mogą nosić maseczki. A przepisy przewidują  odstępstwo od obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie ma wymogu potwierdzenia tego zaświadczeniem lekarskim. Tymczasem skargę złożyła osoba,  która miała takie zaświadczenie, a mimo to sklep odmówił jej obsługi, jeżeli nie założy maseczki.

Z drugiej strony sprzedawcy wskazują, że znaczna część klientów wchodzi do sklepu bez zakrywania twarzy. Budzi to obawy pracowników - a także innych klientów, zwłaszcza tych z grupy ryzyka - o swe bezpieczeństwo zdrowotne.

Źródło: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz