KE zawiera umowę z Gilead ws. dostaw leku na COVID-19

29 Lipca 2020, 13:22 europa komisja europejska parlament

Unia Europejska chce zapewnić dostęp krajów członkowskich do zapasów leku na COVID-19, remdesiwiru. Wcześniej Stany Zjednoczone ogłosiły zakup leku odpowiadający 0,5 mln dawek leczenia - co stanowi większość możliwości produkcyjnych Gilead do września.

Remdesivir jest jedynym lekiem dopuszczonym do tej pory w UE do stosowania przeciwko COVID-19, ale prawie wszystkie dostępne środki zostały już zakupione przez Stany Zjednoczone.

W środę komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE, Setlla Kyriakides poinformowała o umowie zawartej między Komisją Europejską a firmą farmaceutyczną Gilead na zabazpieczenie dawek leczniczych Remdesiwiru. Środek ten był pierwszym lekiem dopuszczonym na poziomie UE do leczenia COVID-19. Od początku sierpnia, w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb, partie Remdesiwiru będą udostępniane państwom członkowskim i Wielkiej Brytanii, przy koordynacji i wsparciu Komisji.

Komisja Europejska zgodziła się zapłacić 63 miliony euro (74 miliony dolarów) za zakup wystarczających dawek do leczenia około 30 000 pacjentów, podała w oświadczeniu. Stany Zjednoczone, które w czerwcu podpisały umowę z Gilead na ponad 500 000 cykli leczenia, co stanowi większość produkcji do września.

-W ostatnich tygodniach Komisja niestrudzenie współpracowała z Gilead, aby osiągnąć porozumienie w celu zapewnienia, że ​​zapasy pierwszego leku, na który wydano zezwolenie przeciwko COVID-19, zostaną dostarczone do UE. Wczoraj, niespełna miesiąc po autoryzacji Remdesiwir została podpisana umowa, która pozwoli na dostarczanie kuracji od początku sierpnia tysiącom pacjentów - mówiła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE. Jak dodała, Komisja przygotowuje teraz również wspólne zamówienie na dalsze dostawy leku, które mają pokryć dodatkowe potrzeby i dostawy począwszy od października.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz