USA: 765 mln USD dla Kodaka na produkcję leków. Giełda oszalała

30 Lipca 2020, 13:19 leki

Kodak, znany dotychczas z produkcji klisz fotograficzny, otrzyma pożyczkę od rządu USA, w wysokości 765 mln USD  - zapowiedział w środę prezydent Donald Trump. Akcje spółki na giełdzie poszybowały w górę.

Donald Trump ogłosił podpisanie listu intencyjnego, w ramach których US International Development Finance Corp. (DFC) udzieli Kodakowi 765 mln dolarów pożyczki na produkcję substancji czynnych niezbędnych do produkcji leków generycznych. Kredyt został udzielony w ramach Ustawy o Produkcji Obronnej.

Jak mówił we wtorek prezydent USA, Donald Trump obecnie 90% wszystkich recept wystawianych w Stanach Zjednoczonych dotyczy leków generycznych. Mniej niż 10% substancji czynnych potrzebnych do wytworzenia takich leków jest wytwarzanych w kraju, z czego „ponad 50% pochodzi z Indii i Chin” - informował prezydent USA.

DFC w komunikacie podaje, że Kodak przy maksymalizacji zdolności produkcyjnych, dzięki pożyczce będzie w stanie zaspokoić krajowe zdolności produkcyjne dla nawet „25% aktywnych składników farmaceutycznych stosowanych w niebiologicznych, nie antybakteryjnych, lekach generycznych”. Intencją pożyczkodawcy jest przyspieszenie produkcji leków, których brakuje, w szczególności strategicznych terapii w leczeniu Covid-19.

Kodak, ogłosił bankructwo w 2012 r., Był niegdyś liderem w produkcji klisz fotograficznych. Wejście do przemysłu farmaceutycznego daje mu jednak szansę na odrodzenie. Akcje Kodaka wzrosły we wtorek trzykrotnie, a w środę kurs wzrósł o ponad 1,500%. Na początku tygodnia cena akcji Kodaka wynosiła 2,77 USD, by w szczytowym czasie osiągnąć wartość 46,04 USD za akcję.

Współpraca Kodaka z rządem Stanów Zjednoczonych "może być jednym z największych drugich aktów w historii amerykańskiego przemysłu - powiedział wcześniej tego dnia Peter Navarro, doradca prezydenta. - To przełom w przywracaniu produkcji farmaceutycznej do Stanów Zjednoczonych - ocenił Donald Trump.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz