Samorząd lekarski: druga fala epidemii może być wcześniej

30 Lipca 2020, 14:19 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego - ostrzega Naczelna Rada Lekarska i apeluje o zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek. 

W czwartek liczba nowych zakażeń wyniosła 615 przypadków.Polska: niepokojące dane dot. zakażeń COVID-19

W przyjętym w czwartek apelu do obywateli, w związku z narastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz obserwowanymi w całym kraju coraz liczniejszymi przypadkami lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego, Prezydium NRL zwróciło się o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, w szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek.

"Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek takich właśnie zachowań" - ostrzegają lekarze.

Zwracają uwagę, że brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do "zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie".

Przypomnieli, że wysiłek ten okupiony został olbrzymimi kosztami ekonomicznymi, jakie pociągnęło za sobą ograniczanie działalności zakładów pracy czy zamykanie niektórych branż gospodarki. 

"Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego" - podkreśla samorząd lekarski.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz