Znamy wstępne wyniki badań przesiewowych wśród policjantów na Mazowszu

30 Lipca 2020, 15:35 policja

W drugiej połowie czerwca, 5 tysięcy funkcjonariuszy policji z województwa mazowieckiego poddanych zostało badaniom przesiewowym na obecność COVID-19. Polityka Zdrowotna poznała dane dot. wstępnych wyników badania. Ilu policjantów jest zakażonych koronawirusem? 

Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, Warszawski Uniwersytet Medyczny otrzymał grant od Agencji Badań Medycznych w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla projektów ukierunkowanych na walkę z COVID-19. W ramach projektu, naukowcy podejmą się "identyfikacji częstości występowania zakażeń koronawirusem wśród policjantów, grupy szczególnie narażonej na zakażenie wirusem".

W drugiej połowie czerwca, każdy zgłoszony do badania policjant terenowy oraz (w małym odsetku) pracownicy administracyjni z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie i Wojewódzkiej Komendy Policji z siedzibą w Radomiu, poddani zostali bezpłatnym badaniom RT PCR oraz testom serologicznym na obecność koronawirusa. Od każdego policjanta wylosowanego do badania, pobrana została próbka krwi w celu wykonania testu serologicznego w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM oraz wymaz z nosogardzieli celem wykonania testu genetycznego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Testy będą wykonywane w szpitalu MSWiA oraz laboratoriach NIZP-PZH.

- Każdy policjant musiał wcześniej wypełnić  kwestionariusz epidemiologiczny uwzględniający podstawowe informacje medyczne ale także pełnione w ostatnim czasie obowiązki służbowe (tj. ochranianie manifestacji, nadzór nad osobami na kwarantannie itd.) - tłumaczył dla Polityki Zdrowotnej dr hab. n. med. Mariusz Gujski, kierownik projektu.

Ilu policjantów z COVID-19?

Na podstawie cząstkowych wyników badań naukowcy z WUM potwierdzają, że u żadnego z policjantów poddanych badaniom genetycznym RT-PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie potwierdzono zakażenia COVID-19.

To jednak nie oznacza, że żaden z nich w przeszłości nie miał styczności z wirusem.

Wyniki badań krwi w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM, których dodatni wynik może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości potwierdziły, że "co najmniej 4,5 proc. spośród 5 tys. przebadanych policjantów miało kontakt z koronawirusem".

Jak podkreśla dr hab. n. med. Mariusz Gujski, bezobjawowych przypadków zakażeń COVID-19 wśród policjantów może być nawet więcej. Wskazał jednak, że "policjanci to grupa aktywna w relacjach międzyludzkich ponadprzeciętnie" wobec czego tego wyniku "na pewno nie można ekstrapolować do całej populacji". Badacz WUM dodaje, że na oficjalne wyniki badań i ich pełną analizę będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni. 

Zobacz również: UJ: więcej zakażonych niż sądzono. "Konieczne badania przesiewowe populacji"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz