Choroby zakaźne: Solidarność to gwarancja przetrwania

31 Lipca 2020, 10:47 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Choroby zakaźne stają się coraz większym wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Od kilku miesięcy COVID-19 dyktuje warunki naszej codzienności, ale to nie jedyne zagrożenie. 

O tym jak możemy bronić się przed mikroskopijnymi wrogami zdolnymi zachwiać poczuciem naszego bezpieczeństwa – tymi, których dopiero poznajemy i tymi, o których wiemy znacznie więcej lecz nadal wymagają naszej czujności - rozmawiali 27 lipca eksperci Rady ds. Chorób Zakaźnych Medycznej Racji Stanu.

W ostatnich latach walka z chorobami zakaźnymi straciła należny sobie status priorytetu polityki zdrowotnej. Uwagę skupiały obszary kliniczne najściślej powiązane z wpływem na śmiertelność jak: onkologia czy kardiologia. Przeciwdziałanie chorobom zakaźnym i ich skutkom zeszło na plan dalszy. Zmniejszyło się dofinansowanie szpitali zakaźnych, brakuje skutecznie prowadzonej edukacji, działań profilaktycznych adresowanych do pacjentów i całego społeczeństwa. Postrzegana, jako mało atrakcyjna – ta dziedzina medycyny od lat nie cieszyła się też należnym zainteresowaniem ani studentów, ani młodych lekarzy.

Skuteczne terapie przeciw HIV i WZW C

W przeszłości bywało inaczej - gdy wybuchła epidemia HIV, czy niebezpiecznie zaczęła rosnąć liczba zakażeń HBV i HCV - stanowiących bezpośrednią przyczynę występowania wirusowych zapaleń wątroby typu B i C. Dzięki postępowi medycyny i właściwym decyzjom systemowym los tych grup pacjentów uległ odmianie. Polska może się pochwalić w tej dziedzinie wieloma sukcesami.

Osoby żyjące z HIV są od lat objęte narodowym programem polityki zdrowotnej, który stanowi modelowy przykład działań służących za wzór nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Diagnoza choroby przestała być wyrokiem.

Od 5 lat pacjenci z WZW C mają  do dyspozycji znakomicie działający program lekowy, dający dostęp do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych terapii, które pozwalają wyleczyć chorego już w kilka tygodni, likwidując zagrożenie utraty życia z powodu marskości lub raka wątroby.

Wyzwania zakaźnicze

Pandemia ponownie wymusiła uwagę dla wyzwań zakaźniczych, ale musimy pamiętać, że to nie tylko COVID-19 - przypominają lekarze.

Profesor Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny, rozpoczynając obrady ekspertów Medycznej Racji Stanu powiedział, że doświadczenia ostatnich miesięcy wymagają od nas wszystkich rezygnacji z egoizmu, a włączenia empatii, abyśmy mogli przetrwać i żyć bez lęku.

Jak przekonywali eksperci, tylko jako solidarne społeczeństwo stawimy skutecznie czoła przeciwnikom takim jak COVID-19, ale też: HCV, HPV, rotawirusy,  pneumokoki, czy nazbyt często bagatelizowana grypa. Solidarność powinniśmy wyrażać poprzez przestrzeganie noszenia maseczek, mycie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego oraz aktywnie wspierającą postawę wobec szczepień ochronnych.

Klinicyści wsparli to stanowisko apelując jednocześnie do decydentów, by w walce z COVID-19 nie tracili z pola widzenia wymienionych powyżej zagrożeń populacyjnych, a opracowując strategię przeciwdziałania, sięgali po ich wiedzę i doświadczenie. To gwarancja: podejmowania decyzji mających na względzie bezpieczeństwo i kondycję zdrowotną Polaków, utrzymania ciągłości mądrych i skutecznych rozwiązań będących odwzorowaniem europejskich standardów (HIV czy WZW C ), rozszerzania dostępu do szczepień ochronnych (przeciw HPV także dla chłopców, grypie dla osób z grup ryzyka, a w dobie zagrożeń COVID-19 bezpłatnie, nawet dla wszystkich, którzy zdecydują się zaszczepić, powszechne szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci i przeciw pneumokokom dla osób powyżej 60 roku życia).

Źródło: mat. pras.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz