Kary za brak maseczki będą dotkliwsze?

31 Lipca 2020, 11:42 Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia analizuje dzisiejszy bilans, który jest dla Polaków źródłem niepokoju. Resort nie wyklucza rekomendacji dot. zaostrzania kar za nieprzestrzeganie obostrzeń. Dziś zbierze się też Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. 

Dziś poinformowano o 657 nowych zakażeniach, to najwyższy wynik od początku epidemii. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 45,688 przypadków i 1,716 zgonów.

Jak mówił rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zachorowań w kraju będzie więcej. - Niestety, musimy się spodziewać nadal dużej liczby pozytywnych wyników ze Śląska (....) Na pewno w weekend będą raportowane jeszcze dane z przesiewu w kopalni Bielszowice. Dziś też 300 osób jest badanych z kopalni Silesia i kolejne 300 z kopalni Chwałowice - dodał.

Dodał, że znaczną część dzisiejszych zakażeń stanowią rodziny górników „zaraportowanych w ubiegłym tygodniu”. 

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń. "Wszystko jest możliwe" - odparł.

- Jeżeli w ciągu najbliższych dni będziemy obserwować skalę wzrostu poza tymi ogniskami, które są, i jeżeli nadal będziemy obserwowali, że ludzie nie stosują się do obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, to możliwa jest bardziej kategoryczna egzekucja tych przepisów - mówił Wojciech Andrusiewicz precyzując, że wzorem innych krajów, może chodzić o "bardziej odczuwalne kwoty mandatów" - "takie, że kilka razy się zastanowimy, zanim zdecydujemy się nie wyjąć maseczki z kieszeni".

Zapytany o ewentualne rekomendacje resortu zdrowia, odparł, że "jeżeli nadal będziemy obserwowali niepokojącą sytuację, to rekomendacje na pewno się pojawią". Jak jednak dodał, "na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach. 

Na godzinę 13 zaplanowano posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz