Wielka Brytania: koronawirusa czy grypa? Nowe testy

03 Sierpnia 2020, 13:22 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

W przyszłym tygodniu do domów opieki w Wielkiej Brytanii trafić mają testy pozwalające odróżnić zakażenie koronawirusem i grypą oraz innymi infekcjami układu oddechowego. Obecnie testy są jeszcze walidowane.

Jak informuje "BBC News" chodzi o test o nazwie LamPORE opracowany przez ekspertów ośrodka Oxford Nanopore. Testy te pozwalają wykryć koronawirusa SAR-CoV-2, ale mogą służyć również do odróżnienia od zakażenia innymi infekcjami układu oddechowego, w tym grypą, która daje podobne objawy do koronawirusa. 

Bardzo szybki test

Według prof. Johna Bella z Oxford University (doradzał rządowi w zakresie nowych testów), nowe testy wykazują podobną czułość, jak obecnie stosowane testy laboratoryjne. Testy są jeszcze walidowane, a w przyszłym tygodniu mają trafić do domów opieki.

Obecnie na wynik tych testów trzeba czekać ok. 24 godzin, jednak wkrótce wynik ma być znany po .... 90 minutach.

Z informacji brytyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku miesięcy będzie dostępnych 5,8 mln testów odróżniających zakażenie koronawirusem i grypą. Pierwsze pół miliona nowych szybkich testów ma być dostępne już w przyszłym tygodniu.

Eksperci z wielu krajów ostrzegają przez sezonem jesiennym, gdy rozpocznie się sezon grypowy, a zakażenia wywołane przez SARS-CoV-2 mogą nałożyć się na infekcje powodowane przez grypę sezonową. Pierwsze objawy obu zakażeń są podobne (gorączka, kaszel, bóle mięśni) i może być trudno odróżnić na co zachorował pacjent. Niezbędne są tu testy.

Źródło: BBC News

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz