MZ: 1,7 mln szczepionek przeciwko grypie zgłoszonych do refundacji

05 Sierpnia 2020, 11:20

- W tym roku do refundacji zostało zgłoszonych przez dwie firmy 1,7 mln szczepionek przeciwko grypie. Jest to większa grupa niż w roku ubiegłym. Prowadzimy dalsze rozmowy z firmami, które przedłożyły swoje produkty do refundacji - poinformował w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał jednocześnie, że oprócz szczepionek, których zakup będzie refundował MZ, w aptekach pojawią się też szczepionki stricte w sprzedaży komercyjnej. 

W. Andrusiewicz podczas briefingu pytany o szczepienie przeciw grypie w kontekście II fali epidemii koronawirusa, podkreślił, że resort zdrowia zaleca, aby szczepić się przeciwko grypie każdego roku, aby chronić się przed powikłaniami grypowymi. Dodał, że szczególnie ważne jest to dla osób starszych, z przewlekłymi chorobami, osób po przeszczepach.

Jak mówił, w tym roku do refundacji zostało zgłoszonych przez dwie firmy 1,7 mln szczepionek,a dalsze rozmowy z firmami są prowadzone. Wyjaśnił, że oprócz tego w sprzedaży w aptekach będą też szczepionki stricte komercyjne, których cena nie jest zbyt wysoka. Rzecznik podkreślał, że MZ chce, aby wykorzystane zostało te 1,7 mln szczepionek w refundacji, z czym co roku jest problem.

Dodał, że szczepionka na kolejny sezon pojawia się we wrześniu, więc niedługo powinna być już dostępna.

Wzrost nowych zakażeń

Rzecznik odniósł się do danych o nowych zakażeniach i zaznaczył, że wyniki w okolicach 600 przypadków będą jeszcze w najbliższych dniach do czasu zamknięcia dużych ognisk w zakładach pracy w trzech województwach: śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w pozostałych województwach skala zakażeń nie jest duża. Wyraził nadzieję, że ogniska w woj. małopolskim i wielkopolskim uda się zamknąć do końca tego tygodnia.

Jak mówił, w ciągu ostatniej doby wykonano 33,5 tys. testów i "te przesiewy wpływają na wysoką liczbę nowych zakażeń". Według niego, dobrą informacją jest nadal niska liczba osób pod respiratorami, co świadczy o łagodnym przebiegu większości zakażeń.

Lokalne zaostrzenie obostrzeń

Jeżeli chodzi o lokalne zaostrzenia obostrzeń, to rzecznik MZ zwrócił uwagę, że trzeba tu mówić o powiatach. - W tych, w których notowana jest od 14 dni duża liczba zakażeń, tam można spodziewać się wprowadzenia obostrzeń - wyjaśnił. Doda, że będzie to m.in. zmniejszenie limitu klientów w sklepach.

Maseczki obowiązkowe

Pytany o przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust, przypomniał, że ekspedient w sklepie kierując się bezpieczeństwem klientów ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki. Dodatkowo w ciągu najbliższych dni ma to zostać uregulowane w rozporządzeniu.

- Należy egzekwować te przepisy także w transporcie miejskim - wskazywał i podał przykład kontroli, które we wtorek przeprowadzono w Łodzi. - Należy egzekwować te przepisy, które są i powinna działać tu nieuchronność kary - przekonywał.

Powrót do szkoły

Z kolei pytany o wrześniowy powrót dzieci do szkoły, zapewnił, że na dziś założenie jest takie, że dzieci wrócą do szkoły od września, a obostrzenia będą możliwe okresowo w poszczególnych powiatach lub gminach. 

Kwarantanna dla powracających do kraju

Odniósł się również do pytania o ewentualne wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających do Polski z poszczególnych krajów. - Cały czas śledzimy dane, ale na razie nie pojawiły się nigdzie tak wysokie wzrosty zakażeń, aby także decyzję podjąć - mówił. - Cały czas obserwujemy sytuację w Hiszpanii i na Bałkanach - dodał. Zapewnił, że o wprowadzeniu takiej kwarantanny z pewnością informacja będzie z wyprzedzeniem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz